medyauzmani.com
Üretimden ihracata tam destek alma zamanı – son haberler – Evden Para Kazanma

Üretimden ihracata tam destek alma zamanı – son haberler

Doigo Erdoğan – İhracat yapmak isteyen firmaların zorlukla karşılaştığı önemli bir konu da yerel mevzuatı öğrenmek ve partner ülkelerdeki çalışma standartlarını tanımaktır. Aslında bu bilgiler firmalardan sadece bir “tık” uzağınızda. Ticaret Bakanlığı tüm bu bilgileri son derece açıklayıcı ve anlaşılır bir şekilde web sitesinde güncel tutmaktadır. İhracat rejimi, dâhili işleme sistemi, hariçte işleme sistemi, vergi muafiyetleri, gümrük vergileri ve harçlar gibi her bir konu başlığı altında kolay verilere ulaşmak mümkündür. Bakanlığın “Kolay İhracat” sayfasından aranacak ülke seçilerek tüm mevzuat ve yönetmeliklere ulaşılabilir. Ayrıca “Stratejik pazara giriş kriterleri” ve “Ülkedeki teknik engeller” gibi başlıklar seçilerek daha detaylı bilgilere ulaşılabilir.

Ticaret Bakanlığı, kurulan pazarlara göre ihracatta sürdürülebilir bir artış sağlamak için gerekli ihracat politikalarını sürekli olarak güncellemektedir. Bu bağlamda ihracat politikalarının ilgili sektörün ihtiyaçları doğrultusunda ve sektörel bazda iç ve dış mevzuat, ticaret diplomasisi, ihracat desteği gibi birçok kategoride gündeme getirildiği görülmektedir.

Feragatler, destek

İhracatçı firmaların yararlanabileceği teşvik ve destek sistemleri ile muafiyetler ve programlar bulunmaktadır. Buna göre bazı örnek uygulamalar aşağıdaki gibidir:

Şirketler, ilk aşamadan dahili işleme sistemi, harici işleme sistemi, vergi muafiyeti ve belgesiz ihracat kredisi taleplerinin tamamlanmasına kadar tüm işlemlerin dijital ortamda gerçekleştirileceği Destek Yönetim Sistemi’nden (DYS) yararlanabiliyor. çevrenin yanı sıra mal ve hizmet ihracatı için devlet desteği.

KDV Kanunu’nun 32. maddesinde belirtilen yetki kullanılarak “malları doğrudan ihraç edilen imalatçılara ihracat bedelinin yüzde 10’una kadar iade edilmesi” mümkündür.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek ve teşvik etmek için Eximbank, KOSGEB, TÜBİTAK, KGF ve İGE AŞ. Uyguladığı birçok destek programı var

Bu destek ve teşvikler; İhracat Geliştirme A.Ş.’nin Stok Destek Paket Programı. (İGE), Eximbank İhracata Hazırlık Kredisi, KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı, Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı.

Ayrıca İş Geliştirme Destek Programı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Finansman Destek Programı, İŞGEM/TEKMER Programı, KOSGEB Teknik Müşavirleri için Teknik Yetkilendirme ve Danışmanlık Hizmetleri, Küçük ve Küçük İşletmeler Hızlı Destek Programı, TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç ​​Destek Programı ve KGF İhracat Destek Paketi bulunmaktadır. .

Elektronik ihracat yaygınlaşıyor

Türkiye’de KOBİ’ler başta olmak üzere her büyüklükteki şirketin dış pazarlarda rekabet edebilmesi için e-ihracat veya mikro ihracat en pratik çözümdür. Türkiye’de elektronik ihracat hacminin 2021’de %200 büyüdüğü bir ortamda bu alana verilen destekler de artıyor.

Ticaret Bakanlığı, toplam promosyon harcamalarının yüzde 60’ını karşılayarak, sürekli büyüyen elektronik ihracat pazarında Türk markalarının bir adım önde olmasını sağlıyor. Bu noktada proje, platform, komisyon giderleri, raporlama desteği gibi başlıklarda farklı destek türleri bulunmaktadır.

Akademik eğitim seviyesi

KOBİ’lerin ve çalışanlarının tüm ihracat operasyonlarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için eğitim faaliyetleri öncelikli uygulamalar arasında yer almaktadır. Dış Ticaret Bakanlığı Bilgilendirme Seminerleri tarafından 81 ilde firmalara temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihracat pazarları hakkında bilgi vermek amacıyla teknik bilgi ve eğitimler verilmektedir.

Yine bu süreçte bir e-öğrenme platformu olan Sanal Ticaret Akademisi ile e-ticaret gibi büyüyen sektörlere entegre olurlar.

Katkılar bürokrasiyi ve maliyeti azaltır

İhracat aşamasında Ticaret Bakanlığı, sınır ticaretinde bürokrasiyi azaltan uygulamaların yanı sıra özellikle gümrüklerde maliyeti düşüren katkılar sağlıyor. Aralarında dikkat çeken:

Ur-Ge, ihracata hazırlanan firmalara pazar araştırması ve raporlama desteği; İhracat pazarlama aşamasındaki şirketler için pazara girerken ve elde tutma, pazara giriş belgeleri, yabancı şirketlerin satın alınması, ticaret ve satın alma komisyonları, yabancı birim, markalaşma ve tanıtım, adil destek; İhracat tecrübesi kazanmış firmalara tasarım, markalaşma ve turkuaz desteği verilmektedir.

Sınır ticareti kapsamında, komşu ülkeden basitleştirilmiş bürokratik işlemler ve ithalat vergilerinden muafiyet ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu coğrafi bölgelerinde yer alan sınır illerinin gümrük kapılarından ithalat ve ihracat yapma imkanı.

İhracatı teşvik etmek ve ihracatçıların özellikle vize başvurusu yapmadan dış pazarlara daha hızlı ve zahmetsizce erişmelerini sağlamak için belirtilen şartları taşıyan ihracatçılara özel damgalı pasaport.

Türk Eximbank ve 1 Mart 2022 tarihinden itibaren faaliyete geçen Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) ortaklığında kurulan İhrati Geliştirme A.Ş. (İGE A.Ş.), garanti eksikliği nedeniyle finansman bulmakta zorlanan ihracatçılara garanti desteği vermektedir.

Dış ticarete konu mallar için gerekli tüm bilgi ve belgelerin tek bir sipariş noktasında, uluslararası geçerliliği olan bir standart formatta sunulmasını sağlayan ve hâlihazırda 22 kurum ve kuruluşu bünyesinde barındıran “Tek Pencere Sistemi (TPS)” ile 198 belgeler elektronik ortamda mevcuttur.

İhracat işlemlerinin tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilmesine olanak sağlayan “İhracatta Kağıtsız Gümrük” ve hava yolu ile ihraç edilen malların elektronik ortamda işlenmesi için “Havayolu İhraç Mallarının Elektronik Takibi”.

Avrupa Birliği uygulamasında olduğu gibi, ihracat mallarının yurtdışına gönderilmesinde transit izninden ziyade daha basit bir yöntem olarak “İhracat Refakat Belgesi (IRB)” kullanılmaktadır.

Bakanlık ve Posta İdaresi tarafından dolaylı temsilci olarak yetkilendirilen ekspres firmaları tarafından düzenlenen basitleştirilmiş gümrük beyannamesi kapsamında, ihracatçı firmalar basitleştirilmiş gümrük işlemleri ile gümrüksüz ve gümrüksüz mal ve model numuneleri gönderebilmektedir.

İhracatçıların 300 kg ve 15.000 EUR’a kadar olan yüklemelerine ilişkin işlemleri basitleştirilmiş gümrük beyannamesi kapsamında gerçekleştirilebilmektedir.

Murat Gümrük Müdürlüğü ihracat ve ilgili çıkış işlemleri için 7/24 faaliyet gösterirken, ihracatın yoğun olduğu illerde 8 Gümrük Müdürlüğü (Erenköy, AHL Kargo, Ambarlı, İzmir, Mersin, Gemlik, Derince ve Dilovası) göreve başladı. ‘ Rica etmek.

Yarın: Potansiyel pazarlar ve şirketlerle bağlantı kurun

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın