medyauzmani.com
Üniversite öğrencilerinden insansız tarım aracı projesi – son haberler – Evden Para Kazanma

Üniversite öğrencilerinden insansız tarım aracı projesi – son haberler

İstanbul’da farklı üniversitelerde okuyan 5 öğrenci, tarım sektöründe kullanılmak üzere iki farklı insansız araç tasarladı. Uzaktan kumanda ve bilgisayar ile de kontrol edilebilen araçlar, içine yerleştirilmiş sensörler sayesinde bağımsız olarak da hareket edebiliyor. Patlıcan, domates ve biber gibi ürünlere odaklanan proje, ürünün kontrol altına alınmasını, bitki hastalıklarıyla mücadele edilmesini ve bitki kalitesinin artırılmasını hedefliyor.

5 kişilik bir ekip tarafından tasarlanan ilk cihaz olan “Yoma” sadece pestisitleri ve yabani bitkileri tespit edebilirken, “Omnivor” isimli ikinci versiyonu da tarlalardaki böcekleri tespit edebiliyor. Her iki araba da tanklarında bulundurdukları insektisitlerle ilaçlama işlemi yapabilmektedir. Ekip, araçlarını “insansız tarım aracı” olarak tanımlıyor.

“Yalnızca yabani bitkileri değil böcekleri de tespit edebiliyoruz”

Mekatronik mühendisliği öğrencisi Emre Uçar, yatırımı hedeflediklerini belirterek, “İlk projemizin adı ‘Yoma’, yabancı ot kontrol aracı. Fotoğraf çekebiliriz. Yerli ve milli yazılımımızı kullanarak tarladaki bitkilerin yabani ot mu yoksa doğal olarak yetişen, yabancı otlara müdahale eden bitkiler mi olduğunu ayırt edebiliyoruz. Diğer projede yani ikinci versiyonda sadece yabani bitkileri değil böcekleri de tespit edebiliyoruz. Omnivor, bu kelime aynı zamanda hem etobur hem de otçullara verilmiş bir isimdir, hem otlara hem de böceklere müdahale edebildiği için bu ismi vermek istedik. Program bölümlerini arkadaşlarımızla yaptık. Teknofest ve okulumuzdan destek aldık. İlk arabayı 7 geliştirdik – 8 ay sürdü, ikinci arabam 5-6 aylık bir geliştirme sürecinde yaptık ve geliştirmeye devam ediyoruz.”

‘İnsan gücünü azaltacağız’

Emre Okar, projelerin gelişmeye devam ettiğini vurgulayarak, “Şu anda sadece bu bileşiklerle bitkileri kontrol edebiliyoruz. Gelecekteki hedefimiz, bağımsız olarak ekip toplayabilecek araçlar yaparak tarlalarda robotlardan oluşan bir ekosistem oluşturmak. Ektikleri tohumlardan domates, patlıcan ve biber. Bu bileşikler daha geniş bir alanda, on dönüm, on beş dönüm arazide sabah ve akşam fark etmeksizin çalışacakları için tarlalardaki istilayı erken tespit edecek ve sebzeleri koruyacaktır. İnsan gücünü azaltacağız.Genellikle bitkilerin %10’u enfekte olduktan sonra onları görebiliriz.Bunu bitkilere bulaşmadan önce tespit edebildiğimiz için daha sağlıklı sebze üretimine katkı sağlayacağız” dedi. .

SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayii Fuarı’nda öğrenciler projelerini stantlarında sergiliyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın