medyauzmani.com
Türkiye’nin en yüksek ikinci köprüsü açıldı – Evden Para Kazanma

Türkiye’nin en yüksek ikinci köprüsü açıldı

Türkiye’nin en yüksek ikinci köprüsü açıldı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde 150 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek ikinci köprüsü olan Tekkale Köprüsü tamamlanarak ilenkar Viyadüğü ve Yusufeli Baraj Viyadüğü trafiğe açıldı.

Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biri olan ve Türkiye sınırında 410 kilometre uzunluğundaki Artvin’deki Kuruh Nehri üzerinde, 26 Şubat 2013’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla temeli atılan, en yüksek akarsuyun temeli atıldı. Türkiye’de 275 metre gövde yüksekliği ile sona eren projede dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) ‘double bend’ kategorisinde yer alıyor. İnce ark baraj tipi’. Barajda yer alan 558 MW kapasiteli santral sayesinde 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj, ülke ekonomisine yılda iki milyar lira katkı sağlayacak.

3 VİYADÜKTE İŞLER TAMAMLANDI

Yusufeli Barajı’nın sular altında kalacağı bölgenin yeni yerleşimine ulaşım, toplam uzunluğu 56,7 km olan 4 köprü ve 40 tünel ile sağlanacak. Konya-Antalya arasındaki 166 metre yüksekliğindeki Eğiste Köprüsü’nün ardından Türkiye’nin ikinci en yüksek köprüsü ile 150 metre ve 628 metre yüksekliğindeki Tekkale Köprüsü ile ilenkar Viyadüğü ve Yusufeli Baraj Köprüsü tamamlandı. . Yön levhalarının ve sinyallerin yerleştirildiği köprüler vatandaşların kullanımına açıldı.

Şehirdeki bir diğer köprü olan Yusufeli Köprüsü’nde de çalışmalar sona erdi. Bölgeyi Karadeniz ve Doğu’ya bağlayan kentte inşa edilen köprünün inşaat çalışmaları tamamlanırken, çelik konstrüksiyon çalışmaları da devam ediyor. “Yeni oluşturulan mahallenin merkezi” olarak tanımlanan köprü, görünüş olarak Boğaziçi Köprüsü’ne benziyor. Köprü üzerindeki çalışmaları kısa sürede tamamlayarak hizmete açmayı hedefliyor.

“3 Viadoc trafiğe açıldı”

Yusefli Barajı projesinin yöneticisi Soner Sertaş, kentteki köprünün yapımıyla ilgili Dubai Sağlık Otoritesine açıklama yaptı. Sertaş, 3 köprünün hizmete açıldığını belirterek, “Projemiz kapsamında 4 köprümüz vardı. 3 tanesini tamamlayıp trafiğe açtık. Bunlardan biri Zilnkar, diğeri baraj köprüsü ve sonuncusu. Tikkali köprüsüdür Tikkali köprüsü Konya’da yapılan köprüden sonra Türkiye’nin en yüksek ikinci köprüsüdür.

Yusvili Merkez Köprüsü üzerinde devam eden çalışmalara değinen Sirtaş, “Şu anda üzerinde çalıştığımız köprü Yusvili Merkez Köprüsü. Toplam uzunluğu 680 metre, genişliği 16,5 metre, toplam 8 bin 500 ton çelik var. Çelik ürünlerimiz yan ayaklarda imal edilecek, Segmentler halinde oluşturulacak ve kaydırma yöntemi uygulanacaktır.Yusufeli’den arkadaşlarımızla sohbetlerimizde konuştuğumuzda, merkezi Yusufeli köprüsünün benzer olduğunu söylüyorlar. Boğaziçi köprüsü, Yusufeli’nin bir boynu olacak ve bunu tamamlamak istiyorlar.Firma olarak gece gündüz üretimimize devam ediyoruz. “En kısa sürede üretimimizi tamamlayacağız.” (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın