medyauzmani.com
Tüketici kredisi nedir ve nasıl alınır? Tüketici kredisi nasıl hesaplanır? – son Haberler – Evden Para Kazanma

Tüketici kredisi nedir ve nasıl alınır? Tüketici kredisi nasıl hesaplanır? – son Haberler

Seyahat, eğitim, evlilik, giyim, seyahat veya borcu olan kişilerin hemen nakit paraya ihtiyacı olabilir. Bankaların kazancı yeterli olmayan kişiler için farklı kredi ürünleri bulunmaktadır. Bu hizmet ile müşterilere ödeme şartıyla finansal destek sağlanmaktadır. Kredi hesabı faiz oranlarına bağlıdır. Bu nedenle bankaların belirlediği faiz nedeniyle çekilen kredi tutarından fazlası ödenmektedir.

Tüketici kredisi nedir?

İhtiyaç kredisi, bireylerin eğitim, seyahat, evlilik, yer değiştirme, alışveriş, beyaz eşya gibi iş amaçları dışında tüm ihtiyaçlarını karşılamak veya ihtiyaç sahibi kişilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel ve kamu bankaları tarafından farklı vade seçenekleriyle sağlanan finansman desteğidir. mevcut borçları var. Tüketici kredileri belirli bir süre için tüketicilere verilmektedir. Kredi çekerken elde edilen tutardan daha fazlasını bankalara geri ödemeniz gerekmektedir. Bunun nedeni bankaların belirlediği faiz oranlarıdır. Ödeme planı, banka ve tüketici arasındaki belirli koşullara göre değişmektedir.

Tüketici kredisi nasıl alınır?

İhtiyaç kredisi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

  • 18 yaşından büyük olmalısınız
  • gelir belgesi
  • sigorta almak
  • Kredi notunuz yeterlidir.
  • Kredi alırken en önemli kriterlerden biri kredi notudur. Tüketicinin kredi notu ne kadar yüksekse bankalardan kredi almak o kadar kolay oluyor.

Tüketici kredisi nasıl hesaplanır?

Her bankanın faiz oranı değişiklik göstermektedir. Tüketici kredisi faiz oranları Merkez Bankası (MB) kararlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankası kararları doğrultusunda bankalar da kendi faiz oranlarını belirlemektedir. Bankalar, Tunus Merkez Bankası’nın ilan ettiği (faiz oranının) alt ve üst limitlerine göre faiz oranlarını belirlemekte serbesttir. Kredi ve aylık ödeme planı bu kriterlere göre hesaplanır. örneğin;

Kredinin 20.000 TL üzerinden 24 ay vadeli ve yüzde 1,70 faiz oranıyla hesaplanması halinde aylık taksit 1.062,22 TL ve toplam geri ödemesi 25.593,28 TL olacaktır.

Kredinin 50.000 TL üzerinden 36 ay vadeli ve yüzde 1,70 faiz oranıyla hesaplanması durumunda aylık taksit tutarı 1.974,27 TL ve toplam geri ödemesi 71323,72 TL olacaktır.

Tüketici kredilerinde faiz oranlarını nasıl öğrenirsiniz?

Yukarıdaki kredi ve faiz hesaplama oranları örnek olarak verilmiştir. Her banka kredisinin faizi farklıdır. Kredi faiz oranları, merkez bankasının minimum ve yüksek faiz limitlerine göre belirlenmektedir. Bankalar bu oranlar doğrultusunda faiz oranları belirleyebilir. Güncel faiz oranları hakkında bilgi bankaların resmi internet sitelerinden, mobil uygulamalarından ve çağrı merkezlerinden alınabilir.

Bunların dışında çoğu özel ve kamu bankalarının kendilerine ait kredi hesap sayfaları bulunmaktadır. Bu hizmet sayesinde tüketiciler, kredi tutarı ve vade bilgilerini girerek kredi hesaplamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın