medyauzmani.com
Tekirdağ’da atıksuyu yeniden kullanan tesislere 17 milyon 636 bin lira destek – Evden Para Kazanma

Tekirdağ’da atıksuyu yeniden kullanan tesislere 17 milyon 636 bin lira destek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, arıtılmış atıksuyu yeniden kullanan tesislerin desteklenmesine yönelik düzenlemeler kapsamında; Tekirdağ’da enerji harcamalarının yüzde 50’sini oluşturan toplam 17 milyon 636 bin 398 TL, Tekirdağ’da 3 organize sanayi bölgesi ve Su ve Sanitasyon Genel Müdürlüğü olmak üzere 26 atıksu arıtma tesisine destek verildi.

Büyük avantaj sağlar

Organize Sanayi Bölgeleri Yürütme Kurulu Üyesi ve Trakya Koordinatörü Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Erdem Noyan, Bakanlık tarafından sağlanan enerji desteğinin önemli olduğunu belirterek, “Özellikle su kaynaklarının korunması için ve su kalitesini artırıyor, atık suyu alıcı ortama deşarj ediyoruz veya atık su geri dönüşümü burada.” İlgili enerji maliyetlerinin %50’si Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Bu bize büyük bir avantaj sağlıyor.”

Noyan, Tekirdağ’da 14 organize sanayi bölgesinin bulunduğunu ve 5 ortak arıtma tesisi kurulduğunu belirterek, “4’ü faal, biri işletmede. Halihazırda 3 tanesi organize. Sanayide enerji maliyeti. Bölge sayısı 7-8 milyon civarında.” Özellikle günümüzde enerji maliyetleri çok arttı. Üretimin en önemli bileşeni haline geldi ve bu noktada sanayicilerimiz de destek bekliyor. Özellikle sanayi kullanımında enerji maliyetleri çok yüksektir. Bu, en azından biraz nefes almamızı sağlar.”

“Sınırlı değerler sağlaması gerekiyor”

Bakanlığın desteklerinden yararlandıklarını belirten Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Halil Hays, “Özellikle son yıllarda elektrik maliyetlerinin artmasıyla atıksu arıtma tesislerinde ana gider kalemi elektrik faturaları oldu. bu miktarın geri ödenmesi için bazı şartlar vardır.Her şeyden önce atıksu arıtma tesisinin hijyenik bir şekilde çalışması ve su arıtması gerekir.Belirli değerler sağlamalıdır.Atık su arıtmamızın çıkışındaki debi gibi parametrelere ek olarak santral ve kirletici parametrelerin sınır değerleri sürekli “Bakanlık bize çalışma süremiz boyunca elektrik faturası ödemelerinin yüzde 50’sini ödeyene kadar bu veri akışının doğru olması gerekiyor” dedi.

‘Sektöre önemli katkı sağlayacaksınız’

Bakanlığın da bir yönetmelik taslağı olduğunu ifade eden Hayes, “Bu yönetmelik kapsamında atıksu arıtma tesislerinden gelen arıtılmış sular ve özellikle atıksuyu geri dönüştüren firmaların elektrik faturaları yüzde 100’e varan oranda telafi edilebiliyor. konu.Gelecek yıl uygulanacak.Dahası tam olarak belli değil ama böyle bir çalışma var.Elbette arıtma tesisleri maliyetlerindeki düşüş, kanalizasyonun arttığı sanayicilere doğrudan yansıyacaktır..Arıtma maliyetlerinin düşmesi, az önce söylediğim gibi, elektrik fiyatları üçüncü sıradaydı ve geçmişteki maliyetlerimiz arasında dördüncü sırada.” Bu maliyetlerin desteklenmesi işlem maliyetlerini de azaltacaktır. Sanayicilerden aldığımız atıksu bertaraf maliyetleri de düşecek. Bu da sanayiciye ciddi katkı sağlayacak.” (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın