medyauzmani.com
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Durgunluğun konuşulmadığı tek ülke Türkiye” – Evden Para Kazanma

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Durgunluğun konuşulmadığı tek ülke Türkiye”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Dr. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Şihab Kavcioğlu makamında ziyaret etti. ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz ve Yönetim Kurulu Saymanı Müh. Ülkü Karakos ve Yönetim Kurulu Üyeleri Nuh Akar, Halil Ilik, Süleyman Ekinci, Nihat Oysale, Ali Yıldız ve M. Fatih Çetinkaya, ATO ziyaretinde konuşmacı olarak yer aldı. Başkan Baran, pandemiden bu yana küresel ekonominin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, Türkiye’nin genel zorlukların yanı sıra coğrafyasından kaynaklanan sıkıntıların da olduğunu hatırlattı. Baran, “Türkiye, zorlu bir coğrafyada yıllardır sorunlar yaşamasına rağmen ekonomik ve siyasi istikrarını koruyarak dünyada güvenli bir ada olmayı başarmış bir ülkedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşında arabulucu rolü oynayarak önemli bir diplomatik başarı elde ettiğini kaydeden Baran, “İki ülke ile ilişkilerimiz iyi bir savaş halinde. Her iki ülkeyle de ticari ilişkiler kurabilen ülkeyiz. Rusya ve Ukrayna aynı anda.” Türkiye’nin savunma ve havacılık başta olmak üzere sanayi üretimindeki gelişmelere değinen Baran, “Türkiye, bölgede tedarik üssü olabilecek kapasiteye, güce ve fırsata sahip” dedi.
Türkiye ekonomisindeki gelişmelere de değinen Baran, merkez bankasının reel sektörü finanse etmek amacıyla aldığı ihtiyati tedbirlerin olumlu yansıdığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Şaheb Kavcioğlu, küresel ekonomideki gelişmelere ilişkin yaptığı konuşmada, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkenin resesyon tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Türkiye, resesyondan bahsedilmeyen tek ülkedir” dedi.
Yatırım ve üretim ortamını destekleyici ekonomi politikalarının uygulanmasına değinen Kavcioğlu, “Son beş yılın ortalamasına baktığımızda en düşük faiz oranlarının uygulandığını görüyoruz. En düşük oranlar sadece kredi faizleri için geçerli değil. , aynı zamanda mevduat ve tahvil faizi için de Hükümet Merkez bankası kamu politikası olarak %12 ve hazine olarak %9.9 borç alır.

2021 yılının son çeyreğinden itibaren uygulanan para politikası ve makroihtiyati tedbirlerle birlikte Türk lirasının kredilerin bileşimindeki payının arttığını kaydeden Kavcioğlu, krediye erişimi kısıtlı olan küçük ve orta ölçekli işletmeler, tüccarlar gibi müşterilerin krediye erişiminin sınırlı olduğunu söyledi. ve tarım kredileri, uzun vadeli, düşük maliyetli finansman sağlama imkanına sahip olacak ve faaliyetlerini sürdürülebilir bir yapıda sürdürmek niyetinde olduğunu açıkladı. Kavcıoğlu, “Makro ihtiyati politikalarla yatırımı, istihdamı, katma değerli üretimi ve ihracatı artıran seçici kredi yaklaşımını uygulamaya başladık” dedi.

Kavcioğlu, 2021 yılında ortalama yüzde 23 civarında olan ticari kredi faizlerinin yüzde 18’e düştüğünü belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın