medyauzmani.com
Tarım ve Orman Bakanlığı kuraklık eylem planı hazırladı – son haberler – Evden Para Kazanma

Tarım ve Orman Bakanlığı kuraklık eylem planı hazırladı – son haberler

Uzun süredir kuraklık çalışmaları yürüten TAGEM, 2010 yılında dünya çapındaki üçüncü kuraklık araştırma merkezi olan Kuraklık Test Merkezi’ni kurmuştur. Türkiye’de yetiştirilen ürünler ve bitkilerin strese dayanıklılık düzeyleri, Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’nün yönetiminde kurulmuştur.

Kuraklık test merkezi devreye alındıktan sonra on binlerce materyal morfolojik, fenolojik ve fizyolojik olarak test edilmiş ve kuraklığa dayanıklı çeşitler belirlenmiştir. Devam eden projelerle 2016-2018 yıllarında İç Anadolu ve geçiş bölgelerine uygun kuru şartlara dayanıklı üç çeşit yumuşak buğday “Bozkır”, “Taner” ve “ehzade”; Durum buğdayı çeşitleri ‘Türköz’, arpa ‘Ayrancı’ ve Özer ‘tritikale’ geliştirildi.

2020 yılında, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından kuraklığa dayanıklı 6 çeşit tescil edilmiştir. Kurak koşullar için özel olarak geliştirilen, yüksek verimli, kaliteli ve su verimli bu çeşitlerin tohum çoğaltma ve aşamalı tohum üretimi bu yıl ve önümüzdeki yıllarda tamamlanacaktır.

Tanner, üreticiyle 2021’de tanıştı

Kurak alanlarda bile bulunan çeşitlere göre yüzde 15 daha yüksek verim ve çok kaliteli olan ‘Taner’ çeşidi 2021 yılında üreticilerle tanıştırıldı. Kuraklığa dayanıklı 30 yumuşak buğday, 12 makarnalık buğday ve 19 A tipi arpa geliştirildi. ve Tajim Enstitüleri tarafından üretilmiştir.

Toprak hazırlama maliyetleri düşer ve girdiler düşer

Bahri Degdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü tarafından koruyucu toprak işleme ve doğrudan ekim uygulamalarının yaygınlaştırılması ve kuraklıkla mücadelede çeşitlerin geliştirilmesi amacıyla TAGEM ve FAO tarafından desteklenen örnek proje ve uygulamalar ülke genelinde uygulanmaktadır. Bu çalışmalarla üreticiler, toprak hazırlama maliyetlerini düşürerek, toprağın çalışmaması nedeniyle nemi toprakta tutarak ve kuraklığın etkisini azaltarak girdilerini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalarla bu sistemi kullanan üretici sayısında ve doğrudan ekim yapılan alanlarda artış gözlemlenmiştir.

Bakan Kirishi’den İklim Değişikliği ve Kuraklığa Odaklanma

Tarım ve Orman Bakanı Fahit Kirishi bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, iklim değişikliği ve kuraklık konusunun son yıllarda dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olduğuna dikkat çekti.
Kuraklık nedeniyle dünya genelinde üretim miktarlarında önemli bir azalma olabileceğini kaydeden Kirişci, bu durumun gıda üretimi ve tedarikini sürdürülebilir yollarla ele almayı son derece önemli hale getirdiğini vurguladı.

Tarımsal üretim kaynaklarının verimliliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için her türlü önlemi almaları gerektiğini vurgulayan Kirişci, “Bu konuda gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz var. Bu nedenle iklim değişikliğine karşı gıda güvenliğinin sağlanması için önlemler alınması gerekiyor. Stratejik önceliklerimizden biri haline gelmiştir.Tarım ve Orman Bakanlığı olarak konuya sürdürülebilirlik bakış açısıyla yaklaşır ve çalışmalarımızı güncel veriler ışığında şekillendiririz.Topraklarımızı,sularımızı ve genetik kaynaklarımızı korumak,verimliliği artırmak ve uygun ürün oluşturmak üretim alanlarındaki potansiyel sular için desenler bu konudaki çalışmalarımızın ana çerçevesini oluşturmaktadır.Kuraklığa dayanıklı türlerin geliştirilmesi bu bağlamda takip ettiğimiz en önemli konulardan biridir.Bu konuyla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Islah ve kuraklık çalışmaları devam ettiği sürece bu konuda çalışan tüm enstitülerimiz tarafından daha iyi çeşitler ülkemize kazandırılacaktır.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın