medyauzmani.com
Piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı! Doları ve altını olanlar dikkat, uyarı geldi – Evden Para Kazanma

Piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı! Doları ve altını olanlar dikkat, uyarı geldi

Piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı! Doları ve altını olanlar dikkat, uyarı geldi

Piyasalar ABD Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı. Fed’in faiz kararı ne olacak? Kararın açıklanmasının ardından dolar ve altının yönü ne olacak? Piyasa uzmanları yanıtladı.

Resesyon sinyallerinin tırmandığı ABD ekonomisinde, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelecek mesajlar öncesinde temkinli duruşlarını sürdürüyorlar. Fed’in faiz kararı ne olacak? Kararın açıklanmasının ardından dolar ve altının yönü ne olacak? Piyasa uzmanları yanıtladı.

Ekonomist Belgin Mafish milliyet.com.tr’ye yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: Fed Başkanı Powell bugün Kasım ayı faiz oranı açıklamasını açıklayacak. Piyasa beklentilerine bakıldığında, ekonomistlerin resesyon için tahmin oranı yüzde 45’ten yüzde 65’e yükseldi. Aynı ankette 90 ekonomistin 86’sı 75 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Politika faizini yüzde 4 aralığına çıkaracak.

Yatırım bankalarına baktığımızda Goldman Sachs, Fed’in faiz artırmaya devam etmesini ve politika faizini 2023’te yüzde 5’e yükseltmesini bekliyor. Kasım ayında ABD’de önemli seçimler var. Biden’ın tekrar o koltuğa oturması için ekonomide bir takım şeyleri başarması gerekiyor. Herkesin Fed’den 75 baz puan beklediği noktada ben Fed’den 50 baz puanlık bir artış bekliyorum.

Bilanço daralma noktasında artmazsa, piyasayı olumlu etkileyecektir. 50 baz puanlık artış, bilanço indirimi anlamında bir değişiklik yapmayacağını ve yapacağını öngörerek küresel risklere dikkat çekerek faiz oranlarında ciddi bir adım atamayacağını düşünüyorum. Büyümeyi önde tutun.

Fed’in bu toplantıda daha temkinli davranmasını, şahin olmasını ve 50 baz puan artırmasını bekliyorum.

Enflasyondaki artış yavaşlarsa faiz adımlarının enflasyonu düşürmeye yetmeyeceğini düşünüyorum. Bu enflasyon önceki dönemlerin enflasyonundan farklıdır. Burada bir pandemi süreci var. Bir yanda sıkılaşmaya devam eden merkez bankaları, diğer yanda genişlemeye devam eden merkez bankaları var.

Altın ve dolar kurutma hakkında

Doların ve petrolün aşırı değerlendiği bir ortamda hisse senetleri değer kaybediyor. Savaş yok edildi. Merkez bankalarının faiz adımlarında ipin ucunu kaldıracağını ve faiz oranları konusunda çok sert adımlar atmayacaklarını düşünüyorum.

Altın fiyatlarına gelince, Fed kararı öncesinde dolar ve altın tarafında hareketler görüyoruz. Ons tarafında, 1646-1650 seviyesi kritik. 1660’ın üzerine bir ralli 1700’e doğru bir hareket getiriyor. Ons bazında altının kasıtlı olarak bastırıldığına ve fiziksel olarak merkez bankalarının alımlarını hızlandırdığına inanıyorum. Fed kararı öncesi altının yükselişini dolar endeksindeki düşüşe bağlayanlar var. Bu, altını biraz geride tutsa da, ons tarafında bir yükseliş var. Bu şunu gösteriyor. Powell’ın açıklamalarında her şey netleşecek.

Powell’ın yorumlarının dolar endeksinde 110 seviyelerine dönmesini bekleyeceğiz. 2023’ün ikinci çeyreğinde yükseliş potansiyeli görmeyi bekliyoruz.

Faiz seviyesi yüzde kaçı zirve yapacak?

Yüzde 4,5-5 aralığı, tahminlerin düzeyidir. Bence yüzde 4,5 maksimum zirve olacak ve ondan önce petrol fiyatlarında bir geri çekilme olabilir. Her şey 2023’ün ikinci çeyreğinde netleşecek.

Fed’in bir sonraki toplantısında faiz artırımını yavaşlatması bekleniyor, ancak Kasım toplantısında Aralık’tan önce yavaşlamayı görebileceğimizi düşünüyorum. Tahminler yılsonu yüzde 4-4,50 seviyelerine doğru fiyatlanıyor ama bence Fed bu seneyi o seviyeye yaklaşmadan tamamlayabilir.

Federal Servis’in kararı açıklanacak. Piyasa beklentisi nedir?

Bilgi Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu verileri kullandı: “Fed’in 75 baz puan artması bekleniyor. Fed’in yılı yüzde 4,25-4,50 aralığında 50 baz puanlık bir artışla kapatmasını bekliyoruz.

Faiz oranı yüzde kaç olacak?

Öyle ki, devam eden faiz artırımlarının ardından Powell’ın ileriye dönük “acı reçete” konuşması şimdilik askıya alınmış görünüyor, ancak bugün Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı neredeyse kesin. Piyasalar, gelecekteki görünümde bunun bir şahin mi yoksa bir güvercin mi olduğuna dair cevapları Fed Başkanı Powell’dan arayacak. İyi büyüme verilerine rağmen, ABD 3 aylık tahvil/tahvil getirileri arasındaki farkın 3 aylık tahviller lehine 10 yıla kaymasıyla tahvil piyasasında kriz fiyatlaması derinleşti.

Bu nedenle, yılsonuna kadar 75 + 50 baz puanlık faiz artırımı beklentisi yüzde 51,5’e yükselirken, enflasyon verisi sonrası yüzde 70’e kadar çıkan 75 + 75 baz puanlık faiz artırımı beklentileri, yüzde 42’ye düştü. .

Yüksek faiz şişkinliği kontrol etmek için yeterli mi?

İstihdam ve büyüme verileri iyi olsa da, yüksek faiz oranlarının talep yönlü enflasyon üzerindeki etkisi sınırlı kaldı, 2019’a benzer şekilde piyasa katılımcıları hisse senedi piyasalarından tahvil piyasasına geçerek tahvil/tahvil getirilerini düşürme yeteneğine sahip oldu. Böyle bir durumda, gecelik ters repo tutarının azalması ve finansal sistemdeki likidite eksikliğinin Fed’in sıkı para politikasını tersine çevirmesi yönünde baskı oluşturması ihtimali bulunmaktadır.

Merkez Bankası’nın faiz kararı altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Fed’in yılın son toplantılarında attığı adımlarda altın cephesinde fiyatlama eskisi kadar sert olmayacak. Yükselen faiz oranlarında tünelin ucunda görüş rahatlığı sağlar; Daha yükseğe saldırmak için daha hazırlıklı.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın