medyauzmani.com
“Pamuğa talep düşük, destek primi gerekli” – Evden Para Kazanma

“Pamuğa talep düşük, destek primi gerekli”

“Pamuğa talep düşük, destek primi gerekli”

Geçen yıl artan talep ve canlandırıcı fiyatlar ile pamuk üretimlerini artıran üreticiler, hasat döneminde talep daralması yaşıyor. Yeterli destek sağlanmadığı takdirde önümüzdeki sezon pamuk üretiminin yüzde 40 düşeceği endişesi var.

Doigo Erdoğan – Özellikle Avrupa’da yaşanan durgunluk nedeniyle tekstilde talep azlığı, iç pazarda talebin düşük olmasına neden oluyor. Bu nedenle hasat dönemi bitmek üzere olan pamuk üreticisi ürününü satmakta zorlanıyor. Buna bağlı olarak azalan talep ve düşen pamuğa fiyatları, üreticileri sadece hasat döneminde gelecek sezon için endişelendiriyor. Bu dönemlerde pamuk için 1 lira ve 10 kuruş prim desteği artırılarak çiftçiye zamanında ödenir; Üreticinin zarardan korunması gerektiğini belirtiyor. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Feyzi Chondur, “Talep az değil, yok denecek kadar az. Çiftçi sübvansiyon primiyle zarar görmez ise yüzde 40 ekili alan küçülür.

Geçen sezon küresel tekstil talebinin Türkiye’ye kayması ve piyasalardaki yüksek pamuk fiyatlarının etkisiyle Türkiye, üretimlerini artıran üreticiler sayesinde bu dönemde yıllık 1 milyon ton pamuk lifi üretim hedefine ulaştı. üretme. pamuk üretimi. Bazı bölgelerde son gün olan pamuk hasadı bazı bölgelerde tamamlandı. Türkiye’de sanayinin ihtiyaç duyduğu yaklaşık 2 milyon ton pamuk lifinin yarısından fazlasını yerli üretimle karşılamayı hedefliyor. Ancak mevcut iç ve dış talep eksikliği, tekstil pazarındaki tüm paydaşlar için endişe verici bir bekleme/görme sürecini beraberinde getirdi.

Alan küçülebilir

Ulusal Pamuk Meclisi Başkanı Birtan Balçık, uluslararası pamuk fiyatları ile yurt içi fiyatlar arasındaki farkın arttığını belirterek, 1 lira 10 kuruş olan primin 3,5 liraya çıkarılması gerektiğini söyledi. Tekstil sektöründeki yavaşlama nedeniyle sanayicilerin çok az alım yaptığını kaydeden Balticic, “Fakat hasat ve çırçır mevsimi olduğu için çiftçi ürünlerini hemen satmak istiyor. Nakde ihtiyacı var ve ürününü alamıyor. Orada. Piyasa belli bir süre sonra canlanacak ama burada önemli olan pamuk üretim sübvansiyonunun devam edip etmeyeceği. Üreticinin pamuk yetiştirmeye karar verme aşamasında sübvansiyon primini mutlaka artırması gerekiyor.Aksi takdirde bekliyoruz pamuk ekim alanları küçülür %40 azalma olabilir Küresel bir sorun var böyle dönemlerde piyasa düzenlenebilir İthal pamuklar sınırlandırılmalı ve lisanslı depolama tesisleri artırılmalı Bu dönemde çırçır fabrikaları bu pamukları tutamaz, iplikçiler de bugünden yarına satın alamaz.”

“Destek gerekli”

İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özamaratlı, döviz kurları ve talep açısından rekabet gücünü sınırlayan bir sorun olduğunu açıklayarak, çiftlikler için esnek bir destek sisteminin uygulanması gerektiğini belirtti. Özmaratlı, “Sürdürülebilir üretim artışı için önerimiz, üreticiyi koruyan esnek bir destek sistemi. Gelecek yıl fiyat yüksek, çiftçi daha çok pamuğa sahip olma eğiliminde, ancak fiyatın düştüğü yıldan sonra yok. eker çünkü kaybeder.Çiftçi belli bir kâr elde edeceğini bilirse, ne olursa olsun üretmeye devam eder.İstisnai bir dönem olduğu için zorluklarla karşılaşıyoruz ama sonraki yıllardaki gelişmeler daha çok Türkiye’nin yararına olacak. Ülkemizin ve yerli üretime çok ihtiyacımız var.

Düşük fiyatlar yok

Aydın Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Feyzi Chondur, hasadın tamamlandığını ve en büyük tekstil pazarı olan Avrupa’daki durgunluğun ciddi bir talep sıkıntısına yol açtığını belirtti. Condor, “Sürekli talep yok. İpliğe talep çok düşük. Bu nedenle iplikçi pamuk almaktan imtina ediyor. Düşük fiyata rağmen satmak zor. Para kazanmak zor. Talep var. durma yerine duruyor.” Düşüyor. Böyle devam ederse çiftçi gelecek yıl ekimde pamuk tercihini azaltacak.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın