medyauzmani.com
Merkez bankası enflasyon tahminini değiştirdi! Memurlara, emeklilere ve asgari ücretlilere etkisi bu – son haberler – Evden Para Kazanma

Merkez bankası enflasyon tahminini değiştirdi! Memurlara, emeklilere ve asgari ücretlilere etkisi bu – son haberler

Merkez bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65,2’ye güncelledi. Peki bu yukarı yönlü değişim memur ve emekli maaşlarını ve asgari ücretleri nasıl etkileyecek? Detaylar burada…

Çalışan ve emekli maaş artışına ilişkin beklentiniz nedir?

Milliyet.com.tr’ye konuyla ilgili konuşan vergi uzmanı Mehmet Bayram şu ifadeleri kullandı:

Temmuz ayı itibarıyla asgari ücrete ikinci zam yapıldı. Normal şartlarda yılda bir kez gerçekleşen artış, enflasyonist ortam nedeniyle ikinci kez geldi ancak Temmuz ayında enflasyon oranı yüzde 42,35 iken yüzde 30’luk bir artış yapıldı. Asgari ücretin enflasyon oranı kadar yükseltilmesi zorunluluğu olmamasına rağmen, sabit geliri düşük ve sabit orta gelirlilerin satın alma gücü, Enflasyondaki hızlı artış nedeniyle özellikle asgari ücret önemli ölçüde düştü.

Asgari ücrette aslında yıl ortasında yüzde 12,35’lik bir artış farkı var. Ancak yıl sonuna kadar açıklanan enflasyonla birlikte asgari ücrete yeniden zam yapılacak. Merkez bankasının yılsonu enflasyon tahmini ise %65 olarak geldi.

“Yüzde 35 fark asgari ücretle doğuyor”

Ancak merkez bankası bir önceki rapordaki yüzde 60 olan tahminini 65’e yükseltti ve yıl sonuna kadar 3 ay daha var. 3 aydır hipertrofi yok. Mevsimsel etkiler ve ülkemizdeki jeopolitik durum nedeniyle 6 aylık enflasyon oranının en az %25 ve %30 olabileceğini ve bunun beklenenden biraz daha yüksek enflasyona ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Burada yüzde 25 enflasyon olsa da Haziran’da yüzde 42’ydi. Yıl sonunda yüzde 65’e ulaşırsa yüzde 23’lük bir enflasyon farkı daha var. Tabii Temmuz’da asgari ücretin alamadığı 12 puanlık enflasyon farkı da eklenirse zaten %35’lik bir fark var.

İşte yüzde 40 ve 45’lik bir artış için olası senaryolar

Daha önce TV kanallarında ve medyada kamuoyuna sunduğumuz açıklamaya göre, asgari ücretin yüzde 35 ila 45’lik bir artışa gebe olduğunu söylemiştik. Burada yüzde 40’lık bir artış olursa 7 bin 700 TL seviyesine ulaşıyor. Yüzde 45 ise 7 bin 975 seviyesine ulaşıyor.

“9 bin 500 ve 10 bin lira gerçekçi değil”

Ama şu ana kadar açlık sınırının 7 bin 300 seviyesinde olduğunu düşünürsek psikolojik sınır olan 8 bin liraya ulaşacağını düşünüyorum. Asgari ücretin 9.500 ve 10.000 lira gerçekçi olmadığını ve hayatın normal akışına aykırı olduğunu düşünüyorum. İşveren tarafı. İşverenler buna katlanmak zorunda kalacak ama devletimizin sübvansiyonları ve asgari ücret vergilerinin olmaması işverenlere yeni bir soluk getirecek.

Ek olarak, daha büyük sorun, işverenlerin tedarikçilerinden asgari ücrette bir artış kadar bir artış görmeleridir. Burada hem Fiyat İstikrar Komisyonu ile hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı müfettişleri ile Ticaret Bakanlığı müfettişleri ile devletimizin sıkı bir denetiminin yapılması gerekmektedir.

“Emekliler bin lira kiralayabilir”

Memurlar ve emekliler için durum farklıdır. Burada her şeyden önce emeklilerimizin prim alması daha olası. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki uygulamalardan farklı bir düzenleme yapacağını belirtti. Yani emeklilerimiz için bin lira ek ödeme olacağını düşünüyorum. Ancak emeklilerimiz son altı aydaki enflasyon farkını tam olarak alabilecekler.

Emeklilik ne kadar içerecek?

Merkez bankasının enflasyon tahmini yüzde 65 oldu. Temmuz ayında enflasyon oranı yüzde 42 idi. Yüzde 23’lük bir artış kesin olsa da en az 25-30 arası olur diye düşünüyorum. Ocak’ta yüzde 30 zam alacaklar, devletimizin emeklilere vereceği inanılmaz zam da cabası.

En düşük emekli maaşı ne kadar?

Asgari emekli maaşı 3 bin 500 TL’den 4 bin 500 TL’ye çıkıyor ancak Türk İş ve Hash İş’in belirttiği asgari emekli maaşının asgari ücrete indirilmesi talebi var. Bence bu ayrı değerlendirilebilir.

Çalışanlar için beklenen ücret nedir?

Memurlar için durum farklı, toplu iş sözleşmesine göre Ocak ayından itibaren yüzde 8 artı enflasyon farkı alınacak. Yani enflasyon yüzde 30 civarında belli olursa yüzde 8 artı yüzde 22 fark alınacak yani yine yüzde 30 artış olacak. Buradaki yüzde 8’lik mantık, enflasyon oranı bu rakamın altında olsa bile en az yüzde 8’lik bir artış olacağıdır.

Devlet memurunun en düşük maaşı Temmuz ayı itibarıyla 9.105 lira. Yüzde 30 artış olursa 11 bin 836 TL oluyor. Yüzde 35 artış olursa 12 bin 292 lira oluyor. Yüzde 40 artış olursa 12 bin 747 seviyesine ulaşacak” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın