medyauzmani.com
Merakla bekleniyor! EYT’deki “askeri borç”un detayları! – Evden Para Kazanma

Merakla bekleniyor! EYT’deki “askeri borç”un detayları!

Vergi uzmanı Mehmet Bayram, Aralık ayında Meclis’e sunulması beklenen EYT yönetmeliği ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Gözü askeri borçla kapatabilir miyim?

Vergi uzmanı Mehmet Bayram, milliyet.com.tr’ye verdiği ifadede şu ifadeleri kullandı: “Borçların bir kısmı EYT tarafından karşılanacak, muaccel olursa sigorta başlangıç ​​dönemini geri alacak. Burada askerlik borcu var. en önemlilerinden biri geri ödenebilir bir borçtur.Toplam 2 yıl boyunca.Diğer kadın doğum kredileri, çocuk başına 2 yıl olmak üzere toplamda en fazla 3 çocukla birlikte ödünç alınabilir.

Aynı şekilde yurt dışından borçlanma yapılırsa bu sigortalılık süresini öne çıkarır. Sözleşmeli çalışanlar, çalışmadıkları gün sayısına kadar ödünç alabilirler. Örneğin 30 gün varsa, 15 gün prim ödenirse kalan 15 gün prim ödeyebilirler.
Kamu görevi sırasında seçim nedeniyle istifa edip dönenler bu süreyi ödünç alabilirler. Memurlar ücretsiz izin kullanırlarsa, bu tutarı ödünç alabilirler. Aynı şekilde tıp öğrencileri yurt dışında okuyorsa o dönemler de ödünç alınabilir.

Staj Mağdurları EYT İle Çözülmeli

EYT’nin kursiyerleriyle büyük bir sorunu var. Stajyerler çalıştıkları yerde kendi adlarına kısa vadeli sigorta primi aldılar. Sigorta başlangıç ​​süresinin geri alınması ve primin tamamlanması için uzun vadeli sigorta primi ödünç alma hakkı istiyorlar. Bunun şu anda kanunda olup olmadığını bilmiyoruz. Bakan Bilgin daha önceki açıklamalarında kursiyerlerin sorununun çözüleceğini söylemişti. Sonra başka bir açıklamada bunun başka bir yasayla çözülebileceğini söyledi. Ancak bunun başka bir kanunla değil, EYT kanununun kendisi ile çözülmesi gerekir ki, EYT’nin feshi sırasında daha fazla mağduriyet yaşanmasın.

Bakan Bilgin, staj sigortasının emeklilik kapsamında değerlendirilmeyeceğini söyledi. Bu gelecekte değişebilir mi?
Bunun değişeceğini umuyoruz. Ama çok fazla sorun var.”

EYT Yasası’nın uygulanmasından sonra emekli maaşı zorunlu olacak mı?

Emekliliği gönüllü olacak kişiler emekli olmak isterlerse dilekçe vererek emekli olabilirler. En erken Aralık’ta Meclis’e gelirlerse, Ocak’ta dilekçe verirlerse Şubat’ta emekli olabilecekler. İşverenler bunu zorunlu kılıyor mu? Bazı özel sektör şirketleri reşit olma çağından emekli olabilir, ancak bu yasa dışıdır. Emeklilik kişinin seçebileceği bir haktır, dolayısıyla EYT sisteminde emeklilik zorunlu değildir. Ancak emekli olduktan sonra kişiler SGK destek primi yani daha düşük SGK primi ödeyerek çalışmaya devam edebilirler. Ancak memurların böyle bir hakkı yoktur.

Sistemden çıkmadan nakit ve hediye BES
Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın