medyauzmani.com
Memurlar ve emekliler zaten bir artış gördü! Bu yeni maaşlar beklentilere göre – son haberler – Evden Para Kazanma

Memurlar ve emekliler zaten bir artış gördü! Bu yeni maaşlar beklentilere göre – son haberler

Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, tüketici enflasyon oranı yıllık bazda %83,45’e ulaştı. Peki, memur maaşları ve emekli maaşları Ocak ayında ne kadar olacak? Asgari memur maaşı ve emekli maaşı nedir? Vergi uzmanı Mehmet Bayram, 2023’te emeklilik ve memurların zam oranları hakkında olası öngörülerde bulundu. Detaylar burada…

“TÜFE’de yüzde 52,40 artış var”

Bayram, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Eylül ayı enflasyonu yüzde 3,08 oldu. Son üç aylık aylık enflasyon farkları 6,91. Burada enflasyon farkı hesaplanırken bu aylık tutarlar ücretlendirilmiyor. Yani Temmuz ayından Aralık sonuna kadar kümülatif enflasyon farkını hesaba katmalıyız.3 aylık enflasyon oranı 6,91 olmasına rağmen TÜFE’de Aralık ayına göre yüzde 52,40 artış var.

Burada çalışanlarımız ve emeklilerimiz şişirilmiş bir fark aldı. Bu enflasyon farkı memurlarda %41,69, emeklilerde ise %42,35 oldu. Aralık ayı itibarıyla yüzde 42’lik farka bakıldığında şu anda 3 aylık yüzde 10’luk bir enflasyon farkı var.

Yıl sonunda enflasyon tahmini nedir?

Çeşitli değerlendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilen Merkez Bankası anket ve tahminlerine göre, enflasyonun Ekim ayında zirveye çıkması, enflasyonun Ekim ayından sonra ve özellikle Ocak ayından sonra gerilemesi beklenmektedir. 3 aylık toplam enflasyon yüzde 10 olmasına rağmen. Yıl sonu tahmin anketleri, son altı aylık enflasyon oranının yüzde 30 ile 35 arasında olacağını gösteriyor.

Avrupa’daki durgunluk, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın şiddetlenmesi ve ülkemiz için bölgesel riskler göz önüne alındığında enflasyon düşecek ama Aralık sonunda yüzde 40’lık bir enflasyon görmek şaşırtıcı.

Memurlar ve emekliler ne kadar farklı enflasyon alacak?

Bu açıdan bakıldığında memur ve emeklilerimizin yüzde 30 ile 35 arasında enflasyon farkı olması mümkün. Ancak cumhurbaşkanının daha önce de söylediği gibi enflasyon karşısında çalışanların ezilmediği söylendiği ve maliyete karşı bir mücadele olduğu için hem emekliler hem de memurlar için refah kotası düzenlenmesi gündemde olabilir. yaşamaktan.

Bu artış bir önceki 6 aylık artışın artışı olduğu için geriden gelen bir artıştır. Memur ve emeklilerimiz Ocak ayında zam aldığında, enflasyonun gelecek dönemler için etkilerini ortadan kaldırmak için enflasyon artışı yapılmalıdır.

Bir çalışanın asgari maaşı ne olacak?

En düşük devlet memurunun maaşı yüzde 30 artsa 9.105 liradan 11.836 liraya çıkacaktı.

Memurlar için en düşük emekli maaşı yüzde 30 artsaydı, 6.078 liradan 7.901 liraya çıkacaktı.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Memurlar ve emekliler enflasyon farkı kadar bir artış görse de asgari ücretin şiştiği kadar bir artış göremiyorlar. Ancak Asgari Ücret Tespit Kurulu tarafından enflasyon oranının çok üzerinde bir artış oranı tespit etmek mümkündür. Nitekim Ocak 2022’de asgari ücrete zam yapılırken, enflasyon yüzde 34 iken yüzde 50 oldu.

bence 7700 tl olur

Artış, enflasyon oranının %16 üzerinde gerçekleşti. Yıllık artışa bakacak olursak, asgari ücrette kümülatif yüzde 94 artış yapılmış. 2852 TL’den 5500 TL’ye yükseldi. Cumhurbaşkanı, Temmuz ayında asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk artışın geçici bir artış olduğunu söyledi. Asıl yükselişin Ocak ayında gerçekleştiği söylendi. Bu bağlamda enflasyon yüzde 30-35 aralığında olsa bile asgari ücretin en az yüzde 40 artışla 7 bin 700 liraya ulaşacağını düşünüyorum.

Beyaz ve mavi yakalı işçiler yerine işvereni ve sanayiciyi düşünmek gerekir. Bunun için de hükümetimizin asgari ücret üzerinden vergi almamaya devam etmek, asgari ücretin üzerinde prim almamak ve sanayicimizin yararlandığı ÜFE’deki yüzde 151’lik artıştan kurtulmak için destekleyeceği bir takım mali avantajlardan faydalanması gerekiyor. maruz kalmak.

Ayrıca devletimizin izlediği yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve oluşan cari fazlanın paydaşlarla paylaşılması sağlanacaktır.

Altın fiyatları dipten geri döndü! 1000 lira seviyesine ulaşabilecek misin?Haberleri izle

TOGG'dan fiyat açıklaması ve ön sipariş!

TOGG’dan fiyat açıklaması ve ön sipariş!Haberleri izle

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın