medyauzmani.com
Maraş’a iki yılda 750 bin ziyaretçi – Evden Para Kazanma

Maraş’a iki yılda 750 bin ziyaretçi

Maraş’a iki yılda 750 bin ziyaretçi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Erter, 2 yıl önce ziyarete açılan Kapalı Maraş bölgesini 750 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Maraş’ta kapalı askeri bölge statüsünden çıkarılan taşınmazların yüzde 3,5’inde taşınmazlar için komisyon kurulduğunu belirten, “Yüzde 3,5’lik alanda 500’e yakın bina var. 98 kişi başvurdu. Şimdi bunun için bir komisyon” dedi.

Sahilleri, otelleri ve eğlence mekanlarıyla “Ortadoğu’nun Las Vegas’ı” olarak anılan Maraş’ın “yeşil hattı”nın kuzeyindeki sahil şeridi, yerleşime kapatılınca “hayalet kasaba”ya dönüştü. 1974 Kıbrıs harekatından sonra askeri bölge olunca Ekim 2020’de kullanıma açıldı. Maraş’ın %3,5’inin askeri bölge olarak açılmasıyla birlikte binlerce kişi bölgeyi ziyaret etmeye başladı. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, kapalı Marrach köyünü iki yılda 750 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. İki plaj ve bir çay bahçesinin açılıp işletilmesine değinen Arter, belediye olarak kentte olması gereken tüm hizmetleri yerine getirdiklerini belirtti.

“Kimsenin malına müdahalemiz yok”

Trafiğe kapatılan 3 kilometrelik yolun ziyaret edildiğini kaydeden Başkan Arter, “Kıbrıs Rumlarının mal varlığına müdahale olmasın diye ayırıyorlar, kesiyorlar, girişleri kapatıyorlar.” Ardından 2021’de bölgenin yüzde 3,5’i askeri yönetim statüsünden çıkarılarak mülki idare statüsüne geçti. Burası aslında bir deney alanı. Burada yol, su, elektrik ve asfalt işleriyle ilgili projelerimiz hazır. Şehir bu noktadan itibaren ortaya çıkmaya başlayacak” dedi.

Başvurular Taşınmaz Mal Komisyonuna yapılmıştır.

Kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik ilk adımın ardından çok sayıda tepkinin geldiğini hatırlatan Başkan Arter, “Marraş’ın açılması konusunda her iki toplumda da ziyaretçilerde bir rahatlama var. Özellikle Rum halkının binalarına dönme beklentisi var. Taşınmaz mal komisyonunun açılmasının ardından yüzde 3,5’luk alanda 500’e yakın yapı var.Komisyona şimdiye kadar 98 kişi başvurdu.Diğer kapalı alan için de 500’e yakın başvuru olduğunu biliyoruz. taşınmaz mal komisyon mevzuatı, ikame, iade ve tazminat mümkün ama temasa geçtiğimiz güneyden Rumların gelip yaşama arzusu olduğunu gördük.Bu nedenle çözüm sürecinin olumlu yaşanabileceğini düşünüyorum.Anlamı şu ki, ‘sorun açmak, çözüm görüşmelerine atılan düğüm’ noktası değil, istenirse uluslararası mevzuata da.

Öte yandan Gazimağusa Belediye Başkanı Arter, Kahramanmaraş Belediye Teşkilatı ile Maraş’a gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi. (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın