medyauzmani.com
Mahkeme, vatandaşın emekli maaşını kesen bankanın haksız olduğu sonucuna vardı. – Evden Para Kazanma

Mahkeme, vatandaşın emekli maaşını kesen bankanın haksız olduğu sonucuna vardı.

Mahkeme, vatandaşın emekli maaşını kesen bankanın haksız olduğu sonucuna vardı.

Başkentte emekli olduktan sonra bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanan mağdur KM’nin emekli maaşının bir kısmına banka tarafından el konuldu. Parasının bir kısmını maaş hesabında göremeyen mağdur şok oldu.

Ankara’da emekli olduktan sonra 2017 yılında bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanan mağdur KM, maaş hesabına yatırdığı paranın dörtte birinin ihbarsız kesildiğini görünce şok oldu. Ardından bu olayın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle başvurularda bulunan KM dikkate alınmadı. Son çare olarak avukata başvurmak üzere KM avukatı Fırat Bilici ile görüşmesinin ardından Mart 2022’de Ankara 1. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. bu cevaba itiraz etti. Öte yandan mahkeme, rıza verilmediği için bu kesintinin geçersiz olduğuna karar verdi ve mağduru haklı buldu.

“Yönetici yönetim bu kesintiyi yapabilir.”

Bankanın böyle bir kesinti yapamayacağını söyleyen avukat Fırat Peleci, “Emekli maaşına tamamen el konmuyor. Önce kesiyor, yüzde 25’ini alıyor, kalanını emekli maaşına yatırıyor. banka 4’te 1 kesiyor ki bu da kanunda var.Bu kesinti icra dairesi tarafından yapılabilir.Bu devletin yapabileceği bir şeydir.Bir bankanın böyle bir kesinti yapması kanuna aykırıdır.Biz böyle bir kesinti yaparız. açtığımız davayı kazandınız.Verilen kararda bahsetmişsiniz.Mahkeme icra takibi yapılmadan yapılan 4’te 1’lik kesintinin geçersiz olacağını, icra takibi sonrasında kişinin emekli maaşının kesilebileceğini belirtmiş ve onay verildikten sonra böyle kazandık.

“Banka ihbarsız maaş kesmeye başlıyor”

Maaşının bankadan habersiz kesildiğini söyleyen Avukat Bellici, “Müşterinin kendisi emekli oluyor. Emekli maaşını da bir bankadan alıyor. Bankadan da kredi çekiyor. Krediyi kullandıktan sonra müşterinin maaşı başlıyor. 4’te 1 oranında kesilecek. Herhangi bir bildirimde bulunulmadan maaş ödendikten sonra banka kesmeye başlıyor.Müşteri bunun yasa dışı olduğunu beyan etmesine rağmen hiçbiri dikkate alınmıyor.Sonra sıra geldi. bize.tüketici hakem heyetine başvurduk.önce heyet bizi haksız buldu.kararı temyiz ettik.mahkemede haklı olduğumuzu belirtti ve herhangi bir muvafakatname verilmediği için bu kesinti geçerli değil,hayır bu kesinti ile ilgili sözleşme imzalanmış, herhangi bir belge imzalanmamış ve parayı iade etmeye karar vermiştir.

30 bin lirayı aşan kesintiler için yasal işlem başlatsınlar” dedi.

Avukat Peleci, bu kesintilerle ilgili vatandaşları bilgilendirirken, “Öncelikle Tüketici Hakem Heyetinin limitleri artırıldı. 30 bin liraya çıktı. Kesilen tutarlar 30 bin lira ise öncelikle gerekli kişinin maaşına baksınlar emekli aylığı alıyorlarsa ve kesinti 30.000 liradan az ise Tüketici Hakem Heyeti veya İl Tüketici Hakem Heyetleri dediğimiz kurumlara başvurmaları gerekir. Bu kez dava açma yöntemine geçilmelidir. Tabii dava açmadan önce uyulması gereken arabuluculuk şartı var.”

Bankanın henüz ödemeyi yapmadığını belirten Avukat Bellici, “Tutar henüz iade edilmedi. Bunun için icra takibi başlattık. Sürecimiz devam ediyor. Bankalar bu ödemeleri icra takibinden sonra yapıyor. Ödeme yakında yapılacak.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın