medyauzmani.com
Karaağaç şili biberleri atalardan kalma tohumlardan büyür – Evden Para Kazanma

Karaağaç şili biberleri atalardan kalma tohumlardan büyür

Karaağaç şili biberleri atalardan kalma tohumlardan büyür

Edirne’nin sadece Yunanistan sınırındaki Karaağaç bölgesinde yetişen ve şehrin meşhur ciğer kavurmasının yanında garnitür olarak servis edilen Karaağaç acı biberi ata tohumlarıdır.

Edirne’nin meşhur ciğer kavurmasının yanında “olmazsa olmaz” denilen Karacaş ilçesinde yetişen acı biberin ünü her geçen gün artıyor. Kentte ata tohumlarıyla biber üretimine devam eden Yılmaz Oli ve oğlu Tunahan Oli, şu anda Edirne ve çevresinin yanı sıra doğu illeri ile komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan’dan da biber talebi olduğunu söyledi. Tunahan Ule ise kilosu 750 liraya kadar alıcı bulan biberin en önemli özelliğinin sadece Yunanistan sınırındaki yamaçlarda yetişmesi ve yılda 100 tona yakın verim almaları olduğunu belirtti. Tunahan Ule, “Karaağaç biberi atalarımızın tohumudur ve atalarımızdan yüzyıllar öncesine dayanan bir tohumdur. Bu tohumdan yetiştirdiğimiz biberlerin hasadını bitirdik. 15 Eylül’de biberleri kuru toprağa astık.” Bu biber sadece Yunanistan sınırındaki Karacac mahallesinde yetişir.” Bu tohum kumlu toprakları pek sevmez. İşte bu yüzden orada, özel topraklarda büyüyorlar. Nisan ayında ektiğimiz biberlerin hasadına Temmuz başında başladık. Şimdi bu bizim ikinci hasadımız. İkinci hasadı 10 Eylül’de kesip 15 Eylül’de gölgeye astık.

Bu yıl 100 ton hasat yaptık

Biber üretiminin çok stresli bir iş olduğunu söyleyen Tunahan Ule, “Çok stresli ve zahmetli bir iş. Biberi diktikten sonra 7-8 handikap istiyor, sonra sulanması gerekiyor, 2-3’te bir sulamak zorunda kalıyoruz.” Bu yıl şiddetli yağışlar aldık ama hastalık da çok çoğaldı” dedi. Çürük meyvelerin yaprak kompostunu çöpe attık. Bu yıl 100 ton hasat yaptık. Geçen seneye göre biraz daha iyi.”

Kurutma işleminin güneş görmeden özel metal paneller altında gerçekleştiğini anlatan Oli, “Kuruma yazın 25 gün sürüyor. Sıcaklıklar düştüğünde 70-80 güne kadar çıkıyor. Biberlerin kurumaması gerekiyor. Bakın Bizim oluşturduğumuz sisteme göre kanopinin üstü metal sac oluyor ve güneş saca vurunca sıcaklık daha da artıyor” diyerek güneş görmeden kurutmuş oluyoruz. Örneğin güneş 30 derece ise metal plaka sayesinde altın 50 derece yapılır ve bu da biberin çabuk kurumasını sağlar.

Biberin ününün her geçen gün arttığına, komşu ülkeler Bulgaristan ve Yunanistan’dan da talep geldiğine işaret eden Oli, “Bu biberi Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz, karaciğere yoldaş oluyor ama artık sadece biberle değil. ciğer, ama çorba, kuru fasulye ve nohutla da.” Bu yıl doğu illerine göndermeye başladık. Yunan ve Bulgar vatandaşlarının da bu bibere ilgisi büyük. Özellikle Bulgarlar bu biberi çok yerler. Urfa mesela biberi ile meşhur ama artık o bölgelere de gönderiyoruz. Onlar da şimdi Ciğer’in yanındalar, Edirne. “Biber yiyecekler” dedi.

çalışacak adam bulamıyoruz

Talepleri karşılamakta zorlandıklarını kaydeden Tonahan Ollie, “Şu anda kuru biberin ağırlığı dökme olarak 500 lira iken geçen sene 220 liraydı. Bu sene maliyetimiz daha da arttı. İpler tarlada toplayanlardan farklıdır, yani emekleri ve maliyetleri çok, ayrıca işleri de çoktur.” Biberin de, çekirdeğinin de patenti bizde. Çalışacak insan bulamadığımız için üretimimizi artırmakta zorlanıyoruz. Uzunkoberuları Kırklareli’den işe getirdik ama yetiştiremiyoruz.” (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın