medyauzmani.com
Japon hükümeti rekor enflasyondan memnun – Evden Para Kazanma

Japon hükümeti rekor enflasyondan memnun

Japonya’da enflasyon 1991’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün açıklanan verilere göre ülkede tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %3,2 arttı. Öte yandan, Japon hükümeti rekor enflasyondan memnun.

Tokyo’daki BBC muhabiri Robert Wingfield Hayes, Japon yetkililerin bu gelişmeyi ülkenin yaklaşık 20 yıl sonra durgunluktan çıkmaya başladığının bir işareti olarak gördüklerini söyledi.

Enflasyonun tersi olan deflasyon, genel olarak piyasadaki fiyatların belirli bir zaman diliminde sürekli düşüş göstermesi anlamına gelir.

Japonya dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip. Tokyo yönetimi, deflasyondan çıkarak ülke ekonomisini canlandırmayı umuyor.

Satış vergisi artışı

Devletin satış vergisinin %5’ten %8’e yükseltilmesi, Japonya’da son 23 yılın en yüksek enflasyon seviyesinde etkili oldu.

Ülkede hükümet şimdi bunu ücretlere yansıtmak için şirket ve şirket karlarını artırmak için daha yüksek fiyatlar istiyor. Ancak şirketlerin çalışan maaşlarını artıracağına dair çok fazla kanıt yok.

Ücretler artmazsa, Japon tüketicilerin artan fiyatlar arasında harcamalarını azaltarak Japonya’yı tekrar deflasyona iteceğinden korkuyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın