medyauzmani.com
İran yargı başkanı protestocuların yargılanacağını söyledi – Evden Para Kazanma

İran yargı başkanı protestocuların yargılanacağını söyledi


TAHRAN (AS) – İran yargı erki başkanı Gholamhossein Mohseini Ejei, 22 yaşındaki Mohssa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolara destek verenlerin yargılanacağını açıkladı.

Resmi İran haber ajansı IRNA’ya göre, Yüksek Yargı Konseyi toplantısında konuşan Ejei, ülkedeki protestoları destekleyenleri uyardı.

Ejei, sadece sokağa çıkanların değil, onlara destek verenlerin de suçlu olduğunu ve bu kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağını söyledi.

Egyi, devam eden protestolara ülkenin bazı ünlü isimlerinin desteğine yanıt olarak, ülkeye verilen maddi ve manevi zararın bedelini bu kişilerin ödeyeceklerini söyledi.

Aynı toplantıda konuşan Tahran Savcısı Ali Al-Qassi Mehr, “isyancı” olarak nitelendirdiği protestocuların derhal yargılanması için Başsavcılık bünyesinde özel şubeler kurulduğunu belirtti.

İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen rehberlik devriyeleri tarafından “tesettür kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de ölümü , ülkede infial yarattı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Skies’ta cenazesinin ardından başlayan protestolar kısa sürede ülkenin birçok şehrine sıçradı.

Bazı ünlü İranlı sporcular ve sanatçılar da yaydıkları mesajlarla protestocuları desteklediler ve kolluk kuvvetlerinin müdahale şekline tepki gösterdiler.

Muhabir: Haider Shaheen

Haber etiketi tanımlı değil.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın