medyauzmani.com
Fatus Karaoğlu – Davranış Bozukluğu 2 = Paranoyak (Paranotik) Kişilik Bozukluğu – Evden Para Kazanma

Fatus Karaoğlu – Davranış Bozukluğu 2 = Paranoyak (Paranotik) Kişilik Bozukluğu


Paranoid kişilik bozukluğu, başkalarına karşı aşırı güvensizlik ve mantıksız şüphe duyma durumudur. Başkalarının davranışlarını kendileri için saldırgan bir tehdit olarak görürler. Herhangi bir kelimenin veya olayın arkasında gizli bir sebep olduğuna ve başkalarının onlara zarar vermek istediğine inanırlar. Bu bozukluk genellikle çocukluk veya erken ergenlik döneminde başlar ve erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

Paranoyak kişilik bozukluğu olan kişiler, insanların tutum ve davranışlarını tehdit olarak algılama eğilimindedir. İnsanların duygularından, düşüncelerinden ve davranışlarından sürekli şüphe duyarlar. Hatta başkalarının tamamen normal, zararsız davranışlarını kendilerine bir tehdit olarak görebilir ve bunu kötü niyetli ve saldırgan olarak yorumlayabilirler. İnsanların kendilerine zarar vermek ve yalan söylemek istediklerini ve kendileri hakkında olumsuz düşüncelere sahip olduklarını düşünürler. Kendilerine söylenen herhangi bir kelimeyi veya davranışı olumsuz algılarlar ve aşırı sinirlilik gösterirler. Bu nedenle insanlarla sağlıklı ve yakın ilişkiler kuramazlar. Aynı zamanda eleştiriye açık değillerdir, eleştiri karşısında çok sert bir tavır sergileyebilirler.

semptomlar

1) İnsanların kendilerine yalan söylediğini ve sebepsiz yere onları inciteceklerini düşünürler.

2) Partnerinden veya arkadaşlarından sebepsiz yere şüphelenirler ve onlara güvenmezler.

3) İnsanlara güvenmedikleri için kendilerinden bahsetmezler, sırlarını ve duygularını kimseyle paylaşmazlar.

4) İnsanların kendilerinden faydalandığını ve onları küçük düşürdüğünü düşünürler.

5) İnsanların sözlerini ve eylemlerini kendileri için bir tehdit olarak algılamaya meyillidirler.

6) İnsanların yorumlarının altında gizli anlamlar ararlar.

7) Eleştiriye karşı çok hassastırlar.

8) Kin tutarlar ve düşmanca duygulara sahiptirler.

Doktor, tam bir tıbbi öykü ve fizik muayene ile paranoid kişilik bozukluğu belirtileri olan kişiyi değerlendirmeye başlayacaktır. Kişilik bozukluklarını spesifik olarak teşhis etmek için laboratuvar testleri yoktur, ancak benzer semptomlara neden olabilecek fiziksel bir hastalığı ekarte etmek için çeşitli testler kullanılabilir.

Semptomlar için fiziksel bir neden bulunamazsa, kişi ruhsal hastalığın teşhis ve tedavisi için bir psikiyatriste veya psikiyatriste yönlendirilir. Psikiyatristler ve psikologlar, bir kişinin kişilik bozukluğunu değerlendirmek için değerlendirme araçları ve özel olarak planlanmış görüşmeler kullanır.

Paranoyak kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Paranoyak kişilik bozukluğu olan kişilerin genellikle kendilerini tedavi etmelerine gerek yoktur. Paranoid kişilik bozukluğu, insanların başkalarına güvenmede yaşadıkları zorluk, sağlık profesyonelleri için de bir zorluktur çünkü güven, psikoterapide önemli bir faktördür. Sonuç olarak paranoid kişilik bozukluğu olan birçok kişi tedaviye uymamakta ve terapistin amaçlarını sorgulayabilmektedir.

Tedavi isteyen hastalarda psikoterapi tercih edilir. Tedavi, sosyal etkileşimi, iletişimi ve benlik saygısını geliştirmeye ve ayrıca genel başa çıkma becerilerini, özellikle güven ve empatiyi artırmaya odaklanır.

İlaçlar genellikle paranoid kişilik bozukluğunu tedavi etmek için kullanılmaz. Bununla birlikte, bir kişinin semptomları şiddetliyse veya anksiyete veya depresyon gibi ilişkili bir psikiyatrik sorunu varsa, psikiyatrik ilaçlar reçete edilebilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın