medyauzmani.com
Ev kiralamada yeni vaka! “Şimdi dozu kaçırdılar” – son haberler – Evden Para Kazanma

Ev kiralamada yeni vaka! “Şimdi dozu kaçırdılar” – son haberler

Kira ilanı veren bazı ev sahiplerinin maaş bordrosu, kredi notu gibi kriterler tepkilere neden oldu. Ağaoğlu Tüketici Sendikası Başkanı, ev sahiplerinin cezalandırılabileceğini hatırlatarak, “Bu kanuna aykırı. Kimse kimsenin maaşını, sabıkasını sorgulayamaz. Bu bilgiyi vermek zorunda değiller.”

Son zamanlarda kiralık konut sayısının azalması ve fiyatların artması, kiralık ev arayan vatandaşların ev bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa ek olarak, ev sahipleri ve emlakçılar tarafından ilanlarda yazılan koşullar da vardır. İlanlarda medeni durumdan maaş bordrosuna, meslekten kredi notuna kadar yeni terimler eklendi. Bu koşullara ek olarak 1 veya 6 aylık peşin veya en az 2-3 depozito gibi ev arayanları artık daha zor durumda bırakmıştır. Başakşehir’de ev ilan ederken; Kiracının kredi dekontu ibraz etmesi gerekirken, ilanda Beşiktaş’taki başka bir kiralık evden 4 ay peşin, 2 depozito, 1 yıl peşin ve 30 bin lira senet alınacağı belirtildi. .

“Şimdi işi kaybettiler”

Tüketici Sendikası Başkanı Aydın Ağaoğlu, anormal taleplerle karşılaşıldığında şikayetlerin iletilmesi gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, “Artık işin püf noktasını kaçırmışlar. Neredeyse sabıka kaydı ve temel evrak isteyecekler. Kanuna aykırı bir sözleşme mi? Bakın, genç bir avukat ev kiralamak istediğinde, kız gelince Mesleğini öğrenince ev sahibi ‘Avukatıma vermem’ diyor” Çok sonra canımı sıktı. Diyor ve kiralamıyor. Daha önce alınmış bir karar var. Eşitlik ve İnsan Hakları Kurulumuz empoze etti. öğrenciye ev kiralamayan ev sahibine ceza.Böyle bir durumla karşılaşan tüm vatandaşlarımız şikayetlerini internet üzerinden çok kolay bir şekilde İHE’ye iletebilirler Kiracı seçmek ne anlama geliyor?” dedi. pazar.. Böyle bir hakkınız yok.. Tüketici Kanunu’nun 6. maddesi uyarınca satış yapılması yasaktır.”

‘Son derece tehlikeli koşullar’

Ağaoğlu, bazı emlak komisyoncularının ev kiralama sorununu daha da büyüttüğüne inandığını ve ev sahiplerini tahrik ettiğini belirterek, “Emlak ticaret ruhsat belgesi de olduğunu düşünmüyorum. İptal edilebilir. bu tür provokasyonlar ve durumu fırsata çevirmek değildir Emlakçıların gayrimenkul ticaret yetki belgesi yoktur. Bu yetki belgesine sahip olan herkes sözleşmenin hukuka aykırı hükümlerinin geçersiz olduğunu bilir. , sahip olduğu lisans iptal noktasına gelebilir. “Cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.”

Bu bilgiyi vermek zorunda değiller.

Ağaoğlu, “Bu tür olağandışı taleplerle karşı karşıya kalan kiracı adayları kendilerini yıldırma ve yormasın. İnternet çağındayız. Şikayetlerini internet üzerinden yaparlarsa hem emlakçılar hem de bu tür davranışlarda bulunan ev sahipleri ceza alabilir. Haklı bir sebebe dayanmaksızın kiradan kaçınılamaz.Hukuka aykırıdır.Hiç kimse, herhangi bir kişinin gelişini veya gidişini, maaşını veya sabıka kaydını sorgulayamaz.” Kişisel veri olayıdır. Bu bilgiyi vermek zorunda değiller,” diye tamamladı.

“Aylık Gelir, Ödeme Beyanı Talebi Hatası”

17 yıldır emlakçı olarak çalıştığını söyleyen Zohto Goldibe, bu tür ilanları sık sık gördüğünü söyledi. Hayır” diyen Jaldibi, sahiplerinin profesyonel bir kategoriye ev kiralamak istemediklerini ifade ederek, “Aylık geliri, maaşı sormak yanlış. Çocuk yedi veya on beş yaşında olacak. ‘Ağabey sen buraya çocuksuz geliyorsun’ demezdin. Bu her halükarda bir utançtır. Emlak Jeldebi, 10 yıl önce kiralık evlerin çok olduğunu belirterek, “O zamanlar kiracılarınızla iyi geçinin dedim. (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın