medyauzmani.com
“Et ve süt tavan fiyatına ulaşmalı” – Evden Para Kazanma

“Et ve süt tavan fiyatına ulaşmalı”

Meltem Sun Ankara – Bazı sektör temsilcilerinin önümüzdeki haftalarda et ve süt fiyatlarının yüzde 35 artacağı yönündeki iddialarına da yanıt veren Çelik, üründe fiyatların değişmediğini, dolayısıyla fiyatların yükseltilmesine gerek olmadığını belirtti.

TDKİYEB Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, bir grup gazeteci ile bir araya gelerek sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gıda ürünlerinin fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Çelik, “Özellikle marketlerde satılan tüm gıdalarda fahiş fiyatlar var. İnsanlar onlara dokunmaktan korkuyor. Fırsatçılar günlük artışlar yapıyor ve etiketler her gün güncelleniyor.”

“Taban fiyatı olmamalı”

Referans fiyat uygulanarak sorunun çözülebileceğini kaydeden Çelik, “Yem, et, et ürünleri ve süt ürünleri için referans fiyat belirlenmeli. Referans fiyat belirlenmeden bu hareketlerin önüne geçilemez. Taban ve tavan. fiyatlar belirlenmeli.Temel gıda ürünlerinde serbest piyasanın hem üreticisinin hem de tüketicisinin kaderine terk edilmemeli.Ürünün üreticiden üreticiye gidene kadar olan maliyeti ve maliyetinin bir tablosunu çizelim. Tablodan kar marjını kontrol edelim. Örneğin %50 yerine %250 puan alan bir piyasa kar marjı ile cezalandırılmalı.”

“Birleşik Lobi”

Tedarikçi ve satıcıların birlikte çalıştığını ifade eden Çelik, “Bütün lobiciler birlik içinde. Bizim beklentimiz devletten. Burada sadece tedarikçi ve satıcı karlı değil, tedarikçi ve satıcının kar marjı biraz daralıyor. Ayrıca sütün içinde A firması, B firması var, her birinin sütü inek sütü ama biri 14 lira, biri 22 lira, diğeri 26 lira, buna da müdahale edilmeli.”

“Yükseltmeme gerek yok”

Steele, önümüzdeki haftalarda et ve sütte yüzde 35’lik bir artış olacağı yönündeki iddialara da yanıt verdi. Üründeki fiyatların değişmediğine, dolayısıyla artışa gerek olmadığına işaret eden Çelik, “Eğer yetiştirici gerçekten bu açıklamayı yapıyorsa, dün süt fiyatım 2 liraydı, bugün 2 lira. Yüzde 35 zam olur mu?” Bana zam gelene kadar fiyat artmadı. Bugün karkas etinin fiyatı da artmadı. Böyle açıklamalar yapan değirmenlere kimlerin su taşıdığını araştırmak lazım.”

Cesetlere su yok

Yurt dışında koyun kesmenin ve mezbahada koyun kesmenin lezzetinin farklı olduğuna dikkat çeken Çelik, bunun mezbahalarda karkas etine tazyikli su kullanılmasıyla ilgili olduğunu sözlerine ekledi.

Gillick, “Et yıkanır ama iç organlar vücuttan çıkarıldığında o kısımda su tutulabilir. Mezbahalarda kesilen karkasın etine su serpmek caiz değildir. Helale haram ama etin tadını da bozar.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın