medyauzmani.com
Enflasyon belasından kurtulacağız – Evden Para Kazanma

Enflasyon belasından kurtulacağız

Enflasyon belasından kurtulacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Noureddine Nabati, “Enflasyonla mücadelemizi tek haneli rakamlara indirene kadar mücadelemiz devam edecek. Dünya fiyatlarının normalleşmesinin ve beklentilerin iyileşmesinin de olumlu katkısıyla ülkemizdeki enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulacağız. ülke.”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği fuar olan MÜSİAD EXPO’da konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Noureddine Nabati, “Enflasyonla mücadelemiz biz tek haneli rakamlara indirene kadar devam edecek, kesinlikle bu işin içindeyiz. Aldığımız kapsamlı tedbirler, özellikle finansal istikrarın sağlanmasına yönelik attığımız adımlar, dünya fiyatlarında görmemiz gereken normalleşme ve iyileşen tahminlere olumlu katkıları sayesinde ülkemizdeki enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulacağız. “

Müstakil Sanayici ve İşadamları Federasyonu (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO fuarı, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilere açtı.

Bakan Nabati, “Küresel olumsuz gelişmelerin yanı sıra döviz kuru gelişmeleri ve enflasyonist beklentilerin bozulması da ülkemizde enflasyonun yükselmesinde etkili oldu” dedi. Yüksek enflasyonun yarattığı tüm sorunların farkındayız. İlgili tüm kurumlarla kapsamlı koordinasyonumuzu sürdürüyor, enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlayacak adımları atmaya devam ediyoruz. İş dünyasının finansmana erişimini desteklemek, yatırım ve ihracat fırsatlarını geliştirmek amacıyla son dönemde seçici kredi politikamızla Hazine destekli KGF paketlerini hayata geçirdik. Reel sektörümüzün finansman ihtiyacını karşılayan bankacılık sektörümüze kullandırdığımız toplam kredi hacmi yılbaşına göre yüzde 41 artarak 6,9 trilyon liraya ulaştı.

Enflasyon belasından kurtulacağız

büyüme politikası

Türkiye ekonomi modeli ile yatırım, istihdam, üretim ve ihracata dayalı büyüme politikalarını başarıyla uygulamaya devam ettiklerini kaydeden Bakan Nabati, “Ağustos 2022 itibariyle toplam istihdamımızı 31 milyon kişiye çıkardık. cumhuriyetimizin tarihindeki en yüksek seviye Ticaret ortaklarımızdan gelen yoğun talep ve bunu global tedarik zincirindeki çalkantılara rağmen avantaja çevirebilmemiz sayesinde ülkemiz son 22 ayda aylık ihracat rekorları kırdı. 2022’de yıllık ihracatımız 252,6 milyar dolar ile tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Turizm görünümümüzü de yukarı doğru gözden geçiriyoruz. 2022’de 50 milyona yakın ziyaretçi çekmeyi ve ülkemizde 44 milyar dolarlık turizm geliri elde etmeyi hedefliyoruz.”

hedeflerimize ulaşmak

Ağustos 2022 itibarıyla yıllık cari açığın 40,9 milyar dolar olduğunu anlatan Bakan Nabati, “Karşı taraftan baktığımızda cari işlemler dengesi enerji ve altın hariç 41,2 milyar dolar fazla veriyor. Enerjinin bizi nasıl etkilediğini çok iyi görebiliyoruz. Bu yıl 100 milyar doları aşan enerji ithalatı var. Dış ticaret açığımız artıyor. Çek hesabı bakiyemiz büyüdü. Normalleştiğini düşündüğünüzde cari açık geçen seneki fiyatlarda bile olsa sıfır oluyor. Türkiye ekonomi modeli ile hedeflerimize her geçen gün ulaşıyoruz. Dünya normalleştiğinde, etkilerinin hızlı ve somut olduğunu göreceğiz. Önümüzdeki dönemde ihracat ve turizmden elde ettiğimiz gelirlerin artarak devam etmesi ile Karadeniz doğalgazının bizim elimizdeki işletmesi büyük ölçüde artacaktır” dedi.

Çiftçiler için iyi haber

Al Nabati, “Tarım Kredi Bankası ve Kooperatifler Bankası aracılığıyla, tarım üreticilerimizin daha uygun koşullarda finansman imkânı elde etmeleri için hazineye faizli krediler sağlıyoruz. Tarım kredilerinin yaklaşık yüzde 86’sı bu kredilerden oluşuyor ve biz de bu kredileri karşılıyoruz. Faiz yükünün yaklaşık yüzde 70’i Çiftçilerimizin girdi maliyetlerini hesaba katmadan üretim yapabilmeleri için 2023 yerine bu yıl mazot ve gübreye tahıl sübvansiyonu ödeyeceğimizi bugün Resmi Gazete ile duyurmuştuk. Çiftçilerimizin banka kartlarından tahsil edilerek mazot ve gübre alımında kullanılabilir” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın