medyauzmani.com
Bulgurun atası Siyez ekmeye başladı – Evden Para Kazanma

Bulgurun atası Siyez ekmeye başladı

Bulgurun atası Siyez ekmeye başladı

Kastamonu’da 12.000 yıl öncesine dayanan ve “Hitit buğdayı” olarak bilinen GI’li siyez ekimi başladı. Siyez ekim süreci bu ayın sonuna kadar devam edecek.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde, yaklaşık 12 bin dönümlük bir alanda ekimi yapılan ve coğrafi olarak tanımlanan, buğdayın atası olarak bilinen siyez buğdayı mahsulünün ekimine başlandı. Yörede “Kapulka”, “Ilıca” veya “Hittani bulguru” olarak da bilinen Siyez bulgurunun yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Traktörlerle tamamen doğal olarak yetiştirilen siyez, kışın kar suyuyla sulama yapılmadan ve hiçbir gübre kullanılmadan yetiştirilir ve ağustos ayında hasadı yapılır.

Tarım ilacı ve gübre kullanılmadan doğal ortamda yetişebilen tek tahıl ürünü olup, 12 bin yıllık geçmişi ve 14 kromozom sayısı ile genetik olarak yeryüzündeki ilk buğday türü olarak kabul edilmektedir. Kastamonu’nun günümüze kadar en çok İhsangazi, Seyçiler ve Devrekani ilçelerinde üretimi yapılmaktadır.

Bölgede üretilen siyez buğdayının yaklaşık yüzde 70’i bulgur, geri kalanı ise un ve yemlik olarak kullanılırken, buğdayın atası olan siyese yurt içi ve yurt dışında talep yüksek. Hasattan önce siparişleri alınan siyez buğdayı yaklaşık 100 liradan satıldı.

“Atalarımızın 12 bin yıllık tohumlarını toprağa kazandırıyoruz”

“Siyeh üretiyoruz ve taş değirmenimizde işliyoruz. Siyez unu, siyez bulguru, Siyez ekmeği, siyez eriştesi, siyez makarna, siyez tarhanası, siyez gevreği, siyez galeta unu, siyez çorbası, siyez çorbası gibi ürünler üreterek Türkiye’nin en çok tercih edilen ürünleri arasında yer almaktadır. İşlediğimiz ürünleri internet üzerinden İhsangazi siyez çorbası adıyla kendi ürünümüzü pazarlıyorum.Talebe yetişemiyoruz.”

Bozulmadan doğal olarak gelen siyezimizin değerini çok iyi bildiklerine işaret ederek, “Genç bir çiftçi olarak İhsangazi’de muhafaza ve koruma altına alınan siyez buğdayımızın değerini bilmek çok güzel bir duygu. bugüne kadar.Çünkü ecdadınızın size bıraktığı mirası anlıyorsunuz.Herkes çiftçi olmak ister ama cesaret edemez.Ben bu duyguyu denedim,inandım ve başardım.Son zamanlarda hastalıkların arttığı bu dönemde herkes çiftçi olmak istiyor. onların sağlığına dikkat etmeliyiz, yediğimiz ürünleri bilgi ve araştırma yaparak yersek daha iyi olur. Sağlık bizim için çok önemli, her çiftçi küçük toprağına sahip çıkmalıdır.

“İlk etapta 20 dönüm arazide siyez ekimine başladık.”

İlk olarak 20 dönümlük tarlalarına siyez ektiklerini anlatan Ciğerci, siyez buğdayını tohum yöntemiyle ektiklerini belirterek, “Mibzerle tarlada yavaş yürür ve kendi hızıyla atar. Her atışta siyez buğdayını tarlaya atar.” 1 siyez buğdayı düşüyor.Bugün 20 dönüm tarlamıza 20 kilo siyez buğdayı ekiyoruz.Yetiştirdiğimiz her siyez buğday bizim için çok önemli.Bir tanesi bile ziyan olmasın.Çok ekersek, tarlada yatacak.Az ekersek bu sefer verim kaybı olur.Bu yüzden iyi kontrol edilmeli.Siyez buğdayı ektikten sonra tarlamızı kontrol etmeliyiz.Tarlamız doğal yemle beslenir. yağmur kar suyu sulamasız.doğanın kendisi bize her şeyi sunuyor.bizim için bu olay çok daha güzel.bizim “tarlamızın büyümesini hasada kadar takip etmemiz gerekiyor.her bölgenin iklim şartları farklıdır.bizim yadigârımız siyez buğday her yerde rağbet görmez, İhsangazi’de tek buğdaydır. Bize sadece bu değeri gösterir, biz değerini biliriz.”

Jejersey, siyez ekmeden önce önce tek, sonra çift sefer yaptıklarına işaret ederek, “Şu anda siyez buğdayını toprağa kazandırıyoruz. Allah’ın izniyle hava şartlarına göre mahsulü değerlendirip bol yağmur bekliyoruz.” Buna göre toprakta kar ve kar var. Siyezden bu yıl iyi verim bekliyoruz. Bu yılki mahsulde verim çok iyiydi, gelecek yıl da aynı mahsulü bekliyoruz.”

“Aynı tarlaya iki yıl üst üste siyez ekmeyiz”

Siyez ekimine 2022-2023’te başladıklarını söyleyen siyez üreticisi Sebahattin Ciğerci, “Şu anda 20 metrelik tarlamızda siyez yetiştiriyoruz. Atalarımızın 12 bin yıllık siyez tohumlarını da ekiyoruz. siyez ekmeği, siyez bulguru, siyez unu gibi diğer çeşitler de siyezden. Bunu kendi fabrikalarımızda işleyip ekonomiye katkı sağlıyoruz. her yıl farklı bir alanda siyez yetiştiriyoruz.tarlamızı boş bırakıyoruz nadasa bırakıyorum böylece verimini artırıyoruz.her yıl siyez üretimi yapıyorum bu yüzden ülke ekonomisine de katkı sağladığımı düşünüyorum.bu yıl siyez ekimi yapmayı planlıyorum. 70-80 dönüm” Ciğerci, siyezleri gübrelemediklerini ve doğal olarak ürettiklerini belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın