medyauzmani.com
Bu yasanın ruhu bozuk çünkü amacı kötü – Evden Para Kazanma

Bu yasanın ruhu bozuk çünkü amacı kötü


AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Rize Hayati Yazıcı, Haziran ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ancak üreticilerin tepkisi nedeniyle komisyondaki görüşmeleri ertelenen çay kanun teklifini yeniden gündeme alacaklarını açıkladı. Meclisin 1 Ekim’deki açılışından sonra.

CHP Rize Bölge Başkanlığı, bazı siyasi parti temsilcileri, STK’lar, sendikalar ve çay üreticileri, AKP’nin bugün çay yasası önerisini tekrar gündeme getirme kararını protesto etti. CHP Rize Bölge Başkanı Saltuk Deniz, Rize Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan göstericiler adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Özel sektör ÇAYKUR’un açıkladığı fiyattan çay alabilir”

“2022 Yaş çay kampanyasının üçüncü sürgününün son aşamalarındayız ve 2022 yaş çay sezonunu yakında tamamlayacağız. Bu yıl verim düşüklüğü nedeniyle taze çay yaprağı satışında sorun yaşanmadı ve özel sektör de ÇAYKUR’un açıkladığı fiyattan aldı Çay mevsiminde Bunu gördük ki özel sektör ÇAYKUR’un açıkladığı fiyattan çay alabilir yani daha düşük fiyat uygulanabilir.Bir şey daha gördük: Özel sektör olunca Çayı ÇAYKUR’un açıkladığı fiyattan alıyor kota sorunu yok tayın sorunu yok Nasıl haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı Yaş çaya taban fiyat çıkar ki çay üreticilerinin asıl sorunu ortadan kalksın. Bir de yıllardır “Çay kanunu çıksın” dedik. Ama bahsettiğimiz çay kanunu için “Çay kanunu ürünü korur” dedik ve bu amaçla Meclis’e çay kanunu teklifinde bulunduk, reddedildi, dedik ki: Sen getirdin, onlar kanun getirdiler, ne kanunun sahibi ne de silindi.Takma var.Yasa kaldı.Sadece bir kişi ona sahip oldu.

“Bu yasanın ruhu bozuldu, çünkü amacı bozuldu.”

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çıkardığı yasa, devletin çay yetiştirme sorumluluk ve ödevini ortadan kaldıran, Türk çayını sermayeye tamamen açan, çay üreticisini yoksullaştıran ve köleleştiren, ÇAYKUR’un yok edilmesini sağlayan, Türk çayını çay ekimi uzun vadede yerli girişimcileri sekteye uğratarak tamamen yabancıların elinde. Bu yasanın ruhu bozuk; Çünkü niyeti bozuk. Bu nedenle, bu yasanın tamamı geri çekilmeli ve ilgili tüm tarafların katılımıyla yeniden yeni bir çay yasası çıkarılmalıdır. Daha önce anlatmıştık; Ürünü, çay ekimini ve ÇAYKUR’u korumayan hiçbir kanunu veya öneriyi kabul etmiyoruz. Bugün de aynı şeyleri söylüyoruz.

“Islak çayın taban fiyatını Ulusal Çay Konseyi belirleyecek”

Taban fiyatı çıkarmayan, ÇAYKUR’u Varlık Fonu’ndan çıkarmayan hiçbir teklifi kabul etmiyoruz. Tasarı Meclis’e sunulduğunda “düzeltmeler yaptık” deyip milletle alay ettiler. Ne değişiklik olur, Milli Çay Meclisi çayın fiyatını açıklamayacak, Tarım Bakanlığı açıklayacak. Peki çayın fiyatını kim belirleyecek? Ulusal Çay Konseyi. Peki, USDA kesin fiyatı açıklasaydı ne olurdu? İnsanlarımızla dalga geçmeyi bırakın. Destekleme bedelleri ile ilgili kanunda bir düzenleme yoktur, destek bedeli kişinin dudakları arasında yer alır. Kanunda neler var? Sözleşmeli tarım var. Çay makinesini köleliğe mahkum edecek bir uygulama. Bu sözleşme işini daha önce gördük ve test ettik. AKP, çay sektörünü yandaşlarına kapatmaya çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz. İzin verme. AKP ve Halk İttifakı, AKP’nin üreticiyi korumayan Çay Yasası’nı çıkarsa bile merak etmeyin, iktidara geldiğimiz ilk gün üreticiyi ve ÇAYKUR’u koruyan Çay Yasası’nı kaldıracağız. millet ittifakı.

“Çay üreticisi şişkinliğe karşı desteklenmeli”

Ekonomik kriz ve yüksek enflasyon devam ediyor ve halkımız her geçen gün daha da yoksullaşıyor. 2022 için yaş çay yapraklarında yüzde 75 artış yapıldı. Ancak, enflasyon oranı şu ana kadar yüzde 100’ü aştı. Sezonun kapanmasıyla birlikte çay üreticilerinin şikayetleri ancak prim destek fiyatının artırılmasıyla giderilebilir. Çay üreticilerinin tanıtıma yönelik meşru talepleri devam etmektedir. Kaikur’da mevsimlik işçilerin sorunları ve talepleri çözüm bekliyor.

Saltuk Deniz, çay üreticilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

“Üreticiyi vuracak, ÇAYKUR’u mahvedecek taban fiyat uygulamasını içermeyen yasa teklifini geri alın. Gelin, çay yasasını en geniş katılım ve en geniş mutabakatla hazırlayalım, Meclis’ten geçirelim ve olur. yasa.

Yaş çay için verilen destek ücretinin 30 kuruştan en az 1 Türk Lirası’na çıkarılması ve 2022 yılı bitmeden ödenmesi gerekiyor.

Çay üreticilerinin tanıtım talebi yerine getirilsin ve bu konudaki çalışmalara bir an önce başlansın.

ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler sorunlarını çözsün, taleplerini karşılasın. 12 aylık yemek ve çalışma, tüm çalışanların en demokratik hakkıdır.

Rize Ticaret Borsası, ÇAYKUR, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, Rize Esnaf Odası, Rize MÜSİAD, Ziraat Odaları ve Belediyeler çay üreticilerinin çocuklarına burs vermektedir. Bu burs başvurusu tüm öğrenciler için de geçerlidir.

Haber etiketi tanımlı değil.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın