medyauzmani.com
Bakanlık arsa projesini ve işyerini merak edenleri tek tek açıkladı! – son Haberler – Evden Para Kazanma

Bakanlık arsa projesini ve işyerini merak edenleri tek tek açıkladı! – son Haberler

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyası kapsamında konut başvuruları 14 Eylül’de başladı. Şimdi 1 milyon arazi ve 10 bin işyeri için başvurular başladı.

Çevre, İmar ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, illere ve bölgelere göre 1 milyon konut arazisi dağıttıklarını belirterek, “81 ilimizdeki arazilerin yüzde 40’ının şehir merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olduğunu belirledik. ”

Bakanlık Enstitüsü’ne yapılan açıklamada, “Aralık ayından itibaren vatandaşlara tapu vermeye başlamayı umuyoruz. Ayrı parseller 350-500 metrekare alana sahip olacak ve altyapı tamamlandıktan sonra inşaata başlayabilecekler. Kombine parsellerde TOKİ gibi her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise “İlk Evim, Toprağım, İlk İş Yerim” projesiyle ilgili 15 gerçek ve yanlışı paylaştı.

İlk ev projemde 15 doğru, 15 hata

1- Konut başvuru sahibi arsa başvurusunda bulunamaz. Yanlış

Doğru: Ev için başvuranlar arsa ve işyerine de başvurabilirler.

2- Memur maaşlarındaki artışa göre arsa primleri de artacak. Yanlış

DOĞRU arazi taksitleri sabittir ve faizsizdir.

3- Arsa üzerinde ödeme, piyango çekildikten hemen sonra başlar. Yanlış

DOĞRU Faydalanıcının çekilişi yapıldıktan sonra arazinin belirlenmesi için piyango belirlenir. Banka ile sözleşme imzalandıktan sonra avans ödemesi yapıldıktan bir yıl sonra taksit ödemesi başlar.

4- Arsa başvurusunda aylık gelir şartı aranmamaktadır. Yanlış

Doğrusu İlk Evim Arsa projesinde aylık gelirin 16.000 TL’den az olması gerekiyor. İstanbul için gelir şartı 18.000 TL’dir.

5- Arazi başvurularına pay ayrılacaktır. Yanlış

DOĞRU Özel kota ayrılmadı.

6- Aynı evden çiftler arsa ve iş yeri başvurusunda bulunabilirler. Yanlış

Doğru: Aynı haneden çiftler, gençler (18 yaş üstü) hariç, başvuruda bulunamaz ve tüm başvurular geçersiz sayılacaktır.

7- Evin olduğu arsaya uygulanabilir. Yanlış

Doğrusu, arazinin tahsis edileceği kimselerin, herhangi bir belediye sınırları içinde ev yapmaya uygun arsa veya herhangi bir yerde bir evin veya dairenin ayrı dairesine tekabül eden arsa payının olmaması gerekir. İşi olanlar arsa başvurusunda bulunabilirler.

8- Konutu, arsası veya ortak arazisi olanlar başvuramaz. Yanlış

Doğru, ortak konutu, arsası veya tarlası olanlar arsa başvurusunda bulunabilirler. Dairenin ayrı bir daireye tekabül eden arsa payı olmaması gerekmektedir.

9- Arazi lehdarları arsa tahsisinden sonra diledikleri zaman evlerini inşa etmeye başlayabilirler. Yanlış

müstakil parsellerde DOĞRU; Konut inşaatına arsanın tahsis tarihinden itibaren ilk yıl içinde başlanmalı ve ikinci yılda ana kısmı tamamlanmalıdır. Ortak arsa başvuru sahiplerinin tapu tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde konutlarını inşa etmeye başlamaları ve önceden belirlenmiş bir plana göre tüm bloklar için zemin kat seviyesini en fazla iki yıl içinde tamamlamaları gerekmektedir.

Arsaya 10-2 yıl içinde ev yapmamanın cezası yoktur. Yanlış

DOĞRU İnşaat süresi şartlarına uymayanlara tahsis edilen araziler, bedel ödenmesi halinde ödenen bedelin %10’u mahsup edilerek kalan miktar iade edilir ve tahsisat ihtiyaç duyulmadan yeniden tahsis edilir. herhangi bir hüküm için.

11- Mal sahibi ev yaptığında telsiz desteği olmayacaktır. Yanlış

Müstakil ev isteyenlere proje, mimari ve mühendislik desteği verecek olan TOKİ, kendi projesini veya TOKİ’nin sağladığı projeyi kullanarak kendi evini inşa edecek. TOKİ ortak arazi satın alanlara proje, mimari ve mühendislik desteği verecek, TOKİ çoğunluğu alarak bina yapılmasını talep edenlere inşaat desteği sağlayacak.

12- Arsayı satın alma hakkı olan kişi, arsayı hemen satma hakkına sahiptir. Yanlış

Doğru bir şekilde ipotekli ve şerhli tapu kayıtları banka sözleşmesinden sonra arsa tahsis edilen hak sahiplerine teslim edilecek ve altyapı çalışmalarının tamamlanması ile inşaat süreci başlayacaktır. Kanuna göre ilk yıl inşaat başlar ve iki yıl içinde inşaat tamamlanır ve borç ödenirse ipotek ve şerh iptal edildikten sonra satışa engel olmayacaktır.

13- İşyeri projesi başvurusu sadece nüfusun kayıtlı olduğu valiliğe yapılabilir. Yanlış

Bir işyeri başvurusunda doğru, işletmenin bulunduğu ilde ikamet edenlere kayıtlı olmak veya o il sınırında çalışmak zorunludur.

14- İlk iş projem için herkes başvurabilir. Yanlış

İlk iş yeri projem, yüksek lisans, işyeri açma belgesi, ilgili oda kayıt belgesi veya e-ticaret yapıldığını gösteren vergi levhası başvurumda geçerlidir. Belgelerden herhangi birinin gösterilmesi zorunludur.

15- Ev veya arsa için başvuran, işyeri başvurusunda bulunamaz. Yanlış

Doğru, bir ev ve arsa için başvuran bir işyeri için de başvurabilir. Ev ve arsa sahibi katlardan birini seçmek zorundadır ancak hem ev hem işyeri satın alınabilir ya da arsa ve işyeri alınabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın