medyauzmani.com
Bakan Varank, Uluslararası Standardizasyon Günü İçin Uluslararası Standardizasyon Zirvesi’ne katıldı – Son Haberler – Evden Para Kazanma

Bakan Varank, Uluslararası Standardizasyon Günü İçin Uluslararası Standardizasyon Zirvesi’ne katıldı – Son Haberler

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), 14 Ekim Dünya Standartlar Günü’nde İstanbul’da Uluslararası Standardizasyon Zirvesi’ni gerçekleştirdi. “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Standartları ve daha iyi bir dünya için ortak vizyonumuz” temasıyla düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı. Varank, son yıllarda tüm dünyanın zorlu sınavlardan geçtiğini hatırlatarak, koronavirüs pandemisi, iklim değişikliği, savaş koşulları ve nihayet dünyanın en büyük enerji krizine dikkat çekti.

“Önümüzdeki dönemi ‘Türkiye Yüzyılı’ yapmak için somut adımlar atıyoruz”

Dünyadaki bu gelişmelerin etkisiyle küresel ekonomideki rekabet koşullarının yeniden şekillendiğine dikkati çeken Varank, “Uzakdoğu’daki üretim merkezlerinde yaşanan sorunları veya gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan enerji sorunlarını takip ediyoruz. .. Analojide hata yok, ben bu gelişmeleri şafaktan önceki alacakaranlığa benzetiyorum.Küresel ekonominin dengeyi sağlayacağına şüphe yok ama asıl soru bu dengenin nasıl sağlanacağı ve kimin söz sahibi olacağı. Dengede… Her kriz mutlaka fırsatlarını da beraberinde getirir.O halde ülkeler bu fırsatları iyi değerlendirmeli ve yeni sistemin değer zincirlerinde daha üst sıralarda yer almalı.Yer bulma telaşında.Ancak bunun böyle olduğunu anlayacaksınız. iş değil, sadece istemekle olur.Bunu yapmanın yolu bilimden, teknolojiden ve inovasyondan geçer.Dünyanın sorunlarına ürün ve teknolojilerle sürdürülebilir çözümler bulan herkes, geliştirdikleri yenilikçi güç kazanır. dünya gündemindeki pek çok gelişmenin merkezinde her zaman ve her zaman çözümden yana olan Türkiye, bu konuda ilk akla gelen ülkelerden biridir. Bir kez gelen bu dönüşüm rüzgarlarını yakalamak için kararlı adımlar atıyoruz. her yüzyılı ve bir sonraki dönemi “Türkiye Yüzyılı” yapmaktır. Bu bilinçle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli teknolojik yol vizyonumuzu ortaya koyuyoruz. Ülkemizi sadece bir pazar değil, aynı zamanda küresel bir biyoteknoloji üreticisi haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. 20 yılda yaptığımız dev yatırımlarla; Araştırma ve geliştirme, teknoloji ve inovasyona dayalı sürdürülebilir üretken bir altyapı oluşturduk. “

“Ülkemizin sadece standartları takip eden değil, standartları belirleyen taraf olması çok önemli”

Varank, otomotiv, demir-çelik, beyaz eşya ve daha birçok sektörde ulaşılan üretim ve ihracat kapasitesinin yanı sıra havacılıktan uzaya, savunmadan birçok hayati alanda küresel etki yaratan işlere imza attıklarını ifade etti. . Endüstriden elektrikli arabalara, yazılımdan yapay zekaya. Sahip olmanın yolu, yenilikçi ürün ve hizmetler için standartların belirlenmesine öncülük etmektir. Bildiğiniz gibi standartlar, üreticiler ve tüketiciler arasında güven inşa ederek ülkelerin küresel ticarette güçlü bir varlığa sahip olmalarını sağlar. Bu nedenle ülkemiz sadece standartlara uymakla kalmaz, aynı zamanda standartları etkin bir şekilde tanımlar veya tanımlar. Partinin katkısı çok önemli. Bu açıdan bakıldığında Türk Standartları Enstitüsü’nün ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu daha iyi anlayabiliriz. TSE, bir yandan geliştirdiği standartlarla sanayicilerimizin küresel pazarlara erişmesini sağlıyor. Diğer yandan tüm belgelendirme, muayene, izleme, test laboratuvarı ve eğitim hizmetlerini yerine getirir. Yaptığımız bu çalışmalar elbette önemli ancak paydaşlarımızın da bizimle birlikte aktif olarak katkı sağlamasını bekliyoruz. Bu nedenle uzman sanayicilerimizi ve paydaşlarımızı ulusal teknik komitelerimizde, ayna komitelerimizde daha fazla yer almaya ve sorumluluk almaya davet ediyorum. Standartları belirleyen ülkeler arasında yer alabilmek için komite sayımızı ve uluslararası komitelerdeki temsil oranımızı artırmamız gerektiğini vurgulamak isterim.”

“Yenilenebilir enerjide merkez ülke olma hedefine adım adım ilerliyoruz”

AB öncülüğündeki Yeşil Anlaşma ile ürünlere ve üretim süreçlerine ilişkin yeni standartların belirlendiğini söyleyen Varank, “Bu değişim en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa’ya satışlarımızı ciddi şekilde etkileyecek. Bu nedenle sektörümüz TSE’de aktif rol oynuyor. Bu noktada TSE’nin yeşil OSB belgelendirmesi, çevre etiketleme ve atık yönetimi, elektrikli araçlar ve şarj altyapısı başta olmak üzere tüm alanlarda görev ve sorumluluklarını başarıyla yerine getireceğine inanıyorum. en önemli alanlardan biridir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dijital teknolojilerin yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik için itici güçlerden biri olduğuna dikkat çekerek, “Sektörün bölgemizde piyasa koşullarına uyumunu sağlamak ve sektöre uyum sağlamak için TSE ile yeni bir sertifikasyon programı başlattık. son kullanıcıya kalite güvencesi sağlamak.” Bakan Varank’ın açılış konuşmasının ardından ödül töreni düzenlendi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın