medyauzmani.com
Bakan Varank: Türkiye’de Avrupa’nın en teknolojik gemilerini üreten tersaneler var – Evden Para Kazanma

Bakan Varank: Türkiye’de Avrupa’nın en teknolojik gemilerini üreten tersaneler var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova’daki Tersan Tersanesini ziyaret etti. Bakan Varank, üreticilerle bir araya gelerek, bilgi aldıktan sonra inşa edilen gemileri anlattı. Varank, “Tersan Tersanesi’nin yakın zamanda teslim edeceği gemileri inceledik. Şu anda Türkiye’de Avrupa’nın en teknolojik gemilerini yapan tersaneler var. Arkamızda gördüğünüz balıkçılar ve yüzen fabrika gemileri teslim edilecek. Birazdan buradan baktığınızda sağdaki gemi şu anda dünyanın en büyük fabrikası, bir balıkçı gemisi, hemen yanında eskiden kril avlayan bir gemi Antarktika’ya gidecek. Burada gördüğümüz tekneler, hepsi fabrika ve balıkçı gemileri ve Kanada’ya gidecek gemiler var ve Hollanda’ya gidecek gemiler var ve burası ihracatın merkezi haline geldi.”

Türkiye’nin katma değerli üretim, yatırım, istihdam ve ihracatla büyümesinden endişe duyduklarını dile getiren Varank, “20 yıl önce bu bölge de bataklıktı. Burada tesis yoktu, üretim yoktu. Ama 20 yılda burası dünyanın en teknolojik gemilerini inşa eden gemi inşa havzalarının yeridir.

Bir uzay üssünde havalanacaksınız.

Denetlediği bir gemiyi anlatan Varank, “Gemiyi gezdik, gerçekten ‘fabrika’ derken bir fabrikadan bahsediyoruz. İçerisinde 150 kişi var ve günde 450 ton balık yakalayıp işleyebiliyor. İşlenmiş balığı 4 saat içinde dondurup sonra teslim edin.” Yeni bir şekilde kıyıya. Ya da kıyıya yaklaştığınızda pazara sunduğu bir teknoloji harikasından bahsediyoruz. kaptan kamarasında otururken bir uzay üssündesiniz.Tebrikler Tersan Tersanesi.Diğer tersanelerimiz de çok başarılı işler yapıyor.Biliyorsunuz, Türkiye’nin denizaltılarında kullanılan torpidolar “Daha önce burada römorkörlerin etrafında törenler yapmıştık. Daha önce trol şenliklerine katılmıştık. Trollerin, böylesine yetenekli gemilerin burada inşa edilmesi gerçekten bizim için gurur kaynağı.”

Bakan Varank, Türkiye’nin ilk kruvazör gemisinin de Tersan Tersanesi’nde inşa edildiğini belirterek, “Bu tersanelerde tamamen elektrikli ve çevreci, yurtdışına ihraç edilen kruvazör gemiler inşa edildi. Geleceğin trendlerini biliyoruz. Yatırım yapıyoruz ve yatırım yapıyoruz. devam edecek.” Dünyanın en teknik gemilerini üreterek ülkemizin gelişimi. Tersane sahiplerimize gerçekten teşekkür borçluyuz ve başarılarının devamını diliyoruz.”

“Kuzey Pasifik’in zor koşullarında çalışmak”

Terasan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, Arktik kurallarına göre inşa edilen balıkçı gemisinin Kuzey Pasifik Okyanusu’nun zorlu koşullarında çalışacak şekilde tasarlandığını belirterek, “Kuralların izin verdiği en büyük balıkçı gemisi bir balıkçı gemisidir. 108,2 metre boyunda ve 19 metre eninde ise şu şekilde: “Şu anda en yüksek kapasiteye sahip fabrika balıkçı tekneleri. Yaklaşık 10 ay denizde duran ve lojistik sağlayan 150 kişilik gemilerdir. Ürünlerini sürekli topraktan sübvanse ederek destek, balık ve fabrikalarında üretim. Bunu yapmaktan mutluyuz. (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın