medyauzmani.com
Bakan Murat Kurum, COP27’de kapsamlı çevre ve iklim diplomasisi yürüttü – Evden Para Kazanma

Bakan Murat Kurum, COP27’de kapsamlı çevre ve iklim diplomasisi yürüttü

Bakan Murat Kurum, COP27’de kapsamlı çevre ve iklim diplomasisi yürüttü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler İklim Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’na katılmak üzere Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde çevre ve iklim diplomasisi için yoğun bir kampanya yürüttü. Değiştir (COP27).

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP27) 27. Taraflar Konferansı’na katılmak üzere Mısır’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, çeşitli ülkelerin bakanları ve temsilcileriyle çevre ve iklim konulu görüşmelerde bulundu. Şarm El-Şeyh’te geçirdiği iki gün boyunca değişen meseleler. .

Bakan Çorum, COP27 kapsamında gerçekleştirilen ikili görüşmeleri değerlendirdi. Meslektaşları ile yapılan görüşmelerin verimli geçtiğini ifade eden ajans, iklim değişikliği ve çevre ile mücadele alanında dünyanın geleceği için atılması gereken adımların ele alındığını söyledi.

Bakan Çorum, “COP31 adaylık başvurumuz olumlu karşılandı. İkili görüşmelerimizde adaylığımızla ilgili ülkelerden desteklerini istiyor, 2026’da yapılacak COP31’i ülkemizde düzenleme isteğimizi iletiyoruz.” Sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzde bir fırsat var ve bugün dünyadaki savaşlara karşı tavır almalı ve çevre alanında da iklim değişikliğiyle mücadele etmeliyiz. Bunu ülkelerimizin, çocuklarımızın, çocuklarımızın geleceği için birlikte yapmalıyız.” ortak evimiz dünyanın geleceği.Bu konferanslar bu anlamda da bir işarettir.Bu bir fırsattır.Farklı ülkelerin aynı paydada bir araya gelip irade göstermesi önemlidir.Bunun için yenilerini tanıtmamız gerekiyor. Teknoloji, Ar-Ge enstitüleri oluşturmamız, yeni güneş panelleri oluşturmamız, yenilenebilir enerjiyi depolayabileceğimiz sistemler geliştirmemiz gerekiyor, havza alanlarını artıracağız ama artırmayacağız” dedi. Pil teknolojilerinin hız kazanması gerekiyor. Bu konuda işbirliğimizi artıracağız” dedi.

“Mısır Dışişleri Bakanı ve COP27 Başkanı Samih Shoukry ile görüşme”

Bakan Korum, Mısır Dışişleri Bakanı ve COP27 Başkanı Samih Shoukry ile ilk kez COP27 Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. Bakan Korum, Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry ile görüşmesinin son derece olumlu ve verimli geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Şarm El-Şeyh’te gerçekleştirdiğimiz COP27 toplantısını başarılı bir şekilde organize eden Mısır’ı tebrik ettik. Kendilerine her türlü katılımla sürece desteğimizi ifade ettik. Türkiye olarak buna her türlü katkıyı yapacağımızı ifade ettik. Mısır’ın ev sahipliği yaptığı konferansın başarılı bir şekilde sonuçlanması. Onlar da çok hoş karşılandılar.”

Bakan Çorum, Mısırlı bakanın İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısı nedeniyle taziye mesajını ilettiğini söyledi.

Öte yandan Bakan Korum ile Bakan Shoukry arasında gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında iklim değişikliği ile mücadele alanında ortak girişimler ve çevre konularında atılacak adımlar ele alındı.

“Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman ile görüşme”

COP27’de Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman ile de ikili bir görüşme gerçekleştiren Bakan Murad Kurum, Rehman’ın Pakistan’da kısa süre önce meydana gelen sel felaketinin ardından Türkiye’nin verdiği destekten dolayı rahatladığını ve Türkiye’ye teşekkür ettiğini söyledi. Bakan Çorum, Türkiye’nin Milli Katkı Beyannamesi’nde Pakistan’daki sel felaketini örnek göstererek iklim değişikliğinin etkilerine vurgu yaptıklarını da belirterek, diğer alanlarda olduğu gibi çevre alanında da işbirliklerini sürdürmek istediklerini belirtti.

Almanya ile görüşme

Kurumsal Bakan ayrıca Almanya Federal Çevre, Doğa Koruma, Nükleer Güvenlik ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Steffi LEMKE ile bir araya geldi. Bakan Çorum, görüşmede iki ülke arasında çevre alanında işbirliğinin artırılması ve tecrübe paylaşımı konularının ele alındığını bildirdi.

“Katar ile görüşme”

Bakan Murat Kurum, Katar Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Şeyh Dr. Faleh bin Nasser bin ayrıca Ahmed bin Ali Al Thani ile Katar Devleti ile Türkiye arasında özellikle alanda yeni teknolojiler geliştirmek amacıyla araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüten bir kurum kurulması konusunu görüştükleri bir görüşme gerçekleştirdi. ortamın. Bakan Al-Thani, iyi bir öneri olarak gördüğü bu konuda çalışmalar yapılacağını söyledi. Başta yenilenebilir enerji olmak üzere çevre alanında iki ülke arasındaki mevcut işbirliğinin artırılması gerektiğine işaret etti.

“Hollanda ile görüşme”

Hollanda Çevre Bakanı Vivian Heinen ile görüşen Bakan Çorum, çevre alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla Türkiye ile Hollanda arasında bir mutabakat zaptı imzalamak üzere teknik heyetler arasında müzakerelerin başlatılmasına karar verdi.

Görüşmede döngüsel ekonomi ve atık yönetimi alanında ortak çalışmalar gibi konular ele alınırken, yeşil hidrojen teknolojisine yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları için iş birliği imkanları masaya yatırıldı.

Hollanda’nın tekstil ve tekstil atıkları ve genel olarak katı atık bertaraf teknolojisi alanındaki çalışmalarının Türkiye’de paylaşılması ve Türkiye’nin tekstil sektöründeki deneyiminin paylaşılması konusunda da görüşmeler yapıldı.

Hollanda’nın sıfır atık konusunda Türkiye’ye destek vereceğini belirten Çevre Bakanı Heijgenen, Hollanda’nın Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan Sıfır Atık İyi Niyet Bildirgesi’ne destek veren 59 ülkeye de gerekli desteği sağlayacağının sözünü verdi.

Avrupa Çevre Komiseri Virginius Sinkevicius ile röportaj.

Kurumsal Bakan, COP27’ye katılan ülkelerin Bakanları ile yaptığı ikili görüşmeler kapsamında Avrupa Çevre Komiseri Virginius Sinkevicius ile de bir araya geldi. Toplantıda, tüm ülkelerin ve tarafların biyoçeşitliliği korumak için somut toplu eylemde bulunmaları gerektiği konusunda mutabakata varıldı.

Bakan Vakıf, Türkiye’nin biyoçeşitliliği korumak için Avrupa Birliği’ne (AB) her türlü desteği vereceğini bildirdi. Görüşmede orman yangınları konusunda birlikte uyum içinde çalışılması, denizlerin, nehirlerin ve göllerin korunması gerektiğine vurgu yapıldı.

COP26 Başkanı Alok Sharma ile röportaj

COP26 Başkanı Alok Sharma ile de bir araya gelen Bakan Korum, Alok Sharma’ya COP26 başkanlığı döneminde gösterdiği üstün başarı ve sıkı çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti. COP 27’nin başarıyla tamamlanması için Türkiye’nin yapıcı katkılarını sürdüreceğini belirtti. Alok Sharma’nın başkanlığı sırasında Bakan Kurum, Türkiye’nin; 2053 net hedefimizi ilan etmek, Paris Anlaşması’na katılmak, iklim değişikliği ile ilgili yasa tasarısı hazırlamak, uzun vadeli iklim stratejisi ve eylem planları hazırlamak gibi önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti.

Bakan Çorum, COP27’de 2015’teki yüzde 21’lik artıştan indirim olarak açıklanan Ulusal Katkı Beyanımızın da yüzde 41 güncellendiğini ve başta enerji ve ulaştırma olmak üzere ilgili tüm sektörlerin dahil edilmesiyle bu modernizasyonun sağlandığını söyledi. detaylı ve bilimsel çalışmalardan sonra sıkı.

Alok Sharma, “COP27’den ne bekliyorsunuz?” Soruya adil bir finansman sisteminin kurulması ve ortak koordinasyon üzerinde çalışılması gerektiğini söyleyen Bakan, bu sorunların ülkelerin kendi başlarına çözebilecekleri sorunlar olmadığını söyledi. Az gelişmiş ülkelerin ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin bu konuda desteklenmesi gerektiğini, gelişmiş ülkelerin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.

Bakan Çorum, Pakistan’da yaşanan sel felaketi nedeniyle yaşanan kayıp ve zararların öneminin yeniden ortaya çıktığını belirterek, ülkenin üçte biri sular altında kalırken Pakistan’ın iklim konularına öncelik vermesi için desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Bakan Murad Kurum, Alok Sharma’nın uygulanacak finansman yapısının nasıl oluşturulacağına ilişkin sorusunu yanıtlayarak, çok taraflı bankalar aracılığıyla mümkün olan tüm kaynakların seferber edilmesi ve mevcut tüm kaynakların tam anlayış ve ortak karar mekanizmaları ile bir mozaik şeklinde kullanılması gerektiğini vurguladı.
BM’nin imzaladığı sıfır atık projesi ve iyi niyet beyannamesi ile ilgili olarak Alok Sharma’dan destek isteyen Bakan Kurum, Türkiye’nin COP31’e ev sahipliği yapmaya aday olduğunu ve bu konuda Sharma’dan destek beklediğini de dile getirdi.

“Slovenya ile görüşme”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çorum, Slovenya Cumhuriyeti Çevre ve Alan Planlama Bakanı Uros Prezan ile de bir araya geldi.

Brizan’ın Aralık 2023’te Türkiye’den devralacağı Barselona Kongre Ofisi başkanlığı ile ilgili olarak, “Türkiye’nin başarısını sürdürmek için ne tavsiye edersiniz?” Bakanın sorusuna cevaben bakan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili birimlerinin kurum, kuruluş ve diğer konularda desteğe hazır olduğunu açıkladı.
Bakan Çorum, organizasyonda bakanlar düzeyinde yeterli katılımın olmamasının ülkelerin bu konudaki samimiyeti açısından yeterli olmadığını belirtirken, bunun hem Napoli’de hem de Antalya’da yapılan toplantılar için geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Vakıf, çevre konusunun sınır ötesi bir sorun olması nedeniyle tüm ülkelerin birlikte çalışması ve somut adımlar atması gerektiğini ifade ederek, Türkiye’de kurulması önerilen Bölgesel Faaliyet Merkezi ve COP31 adaylığı konusunda Slovenya Bakanından destek istedi. Slovenya Bakanı Prizan, şu anda Barselona Anlaşması kapsamında faaliyet gösteren 7 bölge merkezi olduğunu ve Türkiye’de kurulacak merkezi destekleyeceklerini bildirdi.

“Azerbaycan ile görüşme”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Azerbaycan Şehircilik ve Mimariden Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Anar Guliyev ve Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile yapılan görüşmede şehircilik ile çevre ve altyapı yatırımları da ele alındı. Ferdovci. Aliyev. İşgalden kurtulan alanların imar ve planlama çalışmalarına özel önem verildi.

Dışişleri Bakanı, üç farklı dilde hazırlanan “Sıfır Atık” kitabını katılımcılara hediye etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, COP27’de düzenlediği ikili görüşmelerde bakanlık tarafından Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlanan “Sıfır Atık” kitabını muhataplarına takdim etti. Bu arada bakanlığın hazırladığı “Sıfır Atık” kitabı da COP27 Kongre Merkezi’ndeki Türkiye pavyonunun ziyaretçilerine dağıtıldı. Kitap katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın