medyauzmani.com
Bakan Mosh: 2023, 2022’den daha zor olacak ama hedefimize ulaşacağız – Evden Para Kazanma

Bakan Mosh: 2023, 2022’den daha zor olacak ama hedefimize ulaşacağız

Bakan Mosh: 2023, 2022’den daha zor olacak ama hedefimize ulaşacağız

Ticaret Bakanı Mohamed Moush’un Hizmet İhracatı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “2023, 2022’den daha zor olacak ama 2022 hedefimize ulaşacağız. Burada bir sapma yok. Dolayısıyla 2023’te hep ileriye gitmek istiyoruz.” dedi. dedi.

Ticaret Bakanı Mohamed Mush, Hizmet İhracatı Zirvesi’ne katıldı. Bakan Muhammed Maaş, katıldığı zirvede soruları yanıtladı.

2022 genel değerlendirmesinin yanı sıra uzak ülkeler stratejisi ve gelecek hedeflerinden bahseden Muş, “Geçen yıl Türkiye 225 milyar dolarlık ihracat hedefiyle yılı tamamladı. Bu yılki hedefimiz 250 milyar dolar ama aslında daha azdı. Başkanımız geçen yıl ihracatın yılsonu değerlemesinde hedefi değiştirerek bu rakamı 250 milyar dolar olarak ilan etti.Şimdiye kadar bu hedefi yakalayacağımıza inanıyoruz.Yani bu hedeften sapmıyoruz. İhracat artış trendinde yavaşlama, özellikle Türkiye’nin ihracatının yüzde 55’i Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği üyesi olmayan Avrupa Birliği ülkelerine, yani oradaki yavaşlama ister istemez ülkemizi de etkiliyor İhracat burada.. Uzakları açıkladık. Ülkeler Stratejisi.. Global ihracatta bizim payımız yüzde 1 ama bizim payımız tespit ettiğimiz ülkelerden. Bu uzak ülkelerde yüzde 0.25 normal aralığın dörtte biri.Hedefimiz akvaryumda onu çıkarmak.

Bu iş ilişkilerini hemen kurmak elbette mümkün değil ama tüm iş planlarımız, ihracatçı birliklerinin tüm gezileri, fuar ve organizasyonları hep bu pazarlara yönelik yapılıyor. Yani buradaki ortalama yüzde birlik payımızı dünyadan aldığımız pay düzeyine çıkarmak istiyoruz. Bu da bugünkü rakamlarla 80 milyar dolar daha ihracat artışı sağlayacak. 2023, 2022’den daha zorlu olacak ama 2022 hedefimize ulaşacağız. Burada bir sapma yok. Bu nedenle, 2023 açısından onun konumuyla her zaman ilerlemek istiyoruz. Yıkılmak istemiyoruz. Geldiğimiz noktanın üzerine çıkmak için tüm enerjimizi sahaya yansıtacağız. Bu ülkelerde Türkiye’nin imajı ve Türk ürünlerine yaklaşımı da çok olumlu. Önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak bu alanlara odaklanacağız ve belki 3-4 yıl sonra bu biraz zaman alacak ve Avrupa Birliği en önemli pazarımız olmaya devam edecek ama belki onun yanında başka bir önemli pazar ortaya çıkacaktır. Onunla uğraşıyoruz.”

“TL olarak destekliyoruz, kodu yazıp ülke parası veriyorlar”

Bakan Musch, “Farklı ülkelerden öğrenciler üniversitelerimizde okumak için geliyorlar. Bunlar ülkelerinin en iyi öğrencileri. Buraya gelip firmalarla tanışıyorlar. Üniversitelerin bünyesinde araştırma geliştirme merkezleri var, teknoloji geliştirme merkezleri var. Çocuklar. orada buluşuyor.Yenilikçi bir ortam yaratılıyor burada.Biz tasarlayıp ürettikleri ürünlerin satışı ile ilgili olanları finanse edip destekliyoruz.TL olarak destekliyoruz,kod yazıp ülkeye döviz kazandırıyorlar.Böylece Türkiye ile iç içe oluyorlar. motto gibi birbirlerine.Şimdi üniversiteler bu öğrencileri motive edip oraya yönlendirmezse bu ihracat olmaz.Biz onların ürünlerini teşviklerle daha fazla satmasaydık nakit olarak daha yüksek rakamlara çıkamazlar. akış ve verim, hepsini bir arada düşündüğünüzde mesela vakıf fuarlarını ve yurt dışından öğrenci getirilmesi ile ilgili tüm üniversiteleri destekliyoruz.Siteler bu işe çok odaklı, hepsini destek kapsamına aldık. Özel bir bölüm oluşturduk.

Belki de bununla ilgili bir program yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani bunun topluma anlatılması ve sunulması gerekiyor. Orada da büyük ilerleme kaydedeceğiz. Türkiye nasıl transferleriyle ünlüyse, dünyanın en iyileri sıralamasında birinci olmasa da ikinciliğini kesinlikle koruyor. Dünyanın en iyi müteahhitleri Türkiye’den. Sadece mali durumunuzu düzenleyin, her koşulda her istediğinizi çok kısa sürede yapabilecek güce sahipsiniz. Şimdi burada ilerleyen Türkiye az önce bahsettiğimiz bu alanlarda ilerleme kaydetmeye başlıyor. Bilişimle bağdaştırılan ve onu destekleyen üniversitelerin önümüzdeki dönemlere ilişkin gördüğümüz ve oluşturduğumuz beklentilerde bambaşka bir noktaya gitmesi muhtemel olduğu açıktır. Türkiye bu vakıf üniversitelerine kaliteli öğrenci çekmek için fırsata çevirecek” dedi.

Programın sonunda Bakan Muhammed Muş’a hediye takdim edildi. Bakan Muş, toplu fotoğraf çekiminin ardından bölgeden ayrıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın