medyauzmani.com
Bakan Krichi: Ukrayna’dan 442 gemi ile tahıl ve gıda ürünleri ihraç edildi – Evden Para Kazanma

Bakan Krichi: Ukrayna’dan 442 gemi ile tahıl ve gıda ürünleri ihraç edildi

Bakan Krichi: Ukrayna’dan 442 gemi ile tahıl ve gıda ürünleri ihraç edildi

Tarım ve Orman Bakanı Fahit Kirishi, Rusya-Ukrayna savaşı sırasında yaşanan gıda krizi nedeniyle panik yaşandığını belirterek, “Bu gemilerde Ukrayna’dan tahıl ve diğer gıda ürünleri çıkarıldı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bahit Krishi, Edirne’deki Vali H. Kürşat Kırbıyık’ı makamında ziyaret etti. Bakan Kirishi, Valilikte verdiği brifingin ardından Ticaret Borsası’nda düzenlenen “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda üretici ve üretici temsilcileriyle bir araya geldi. Edirne’nin verimli bir şehir olduğunu söyleyen Bakan Kirichi, Türkiye’ye baktığında onun gördüğünü Edirne için de gördüğünü belirterek, “Ülkede tarımın daha da ileri gitmesini istiyorsak, bunun bir karşılığı olduğu açık. bunda teknolojiyi kullanarak su, sulama ve sulama ihtiyacı var.Babam çiftçi, annem çiftçi olarak çalışıyor ya da kendimiz hakkında “biz ekiyoruz” demekten uzun süre kaçındık. Nasıl ki kırsaldan kente göçü modernitenin bir gereği olarak bize sundukları gibi biz de modernleşme açısından tarımdan uzaklaşmayı ve şehirlerin bize sağlayacağı bazı avantajlardan yararlanmayı mutlak bir gereklilik olarak gördük. tarımla nasıl gelişebileceğini gösteren örnek bir şehir.”

Ukrayna’dan 442 gemi ile hububat ve gıda ürünleri ihraç edilmektedir.

Türkiye’nin stratejik ürünleri olduğunu söyleyen Kirishi, “Çünkü göreve geldiğimizden beri hep stratejik ürünler diyoruz. Kıtlık olduğunda ilk akla gelen ürünlerin bunlar olduğunu da belirtiyoruz. Birincisi iklim, iklim değişikliği ve küresel ile ilgili olumsuzluklar. Sonra salgın geldi ve kriz oldu ve sonraki aşama Rus-Ukrayna savaşı oldu.Bu savaşta insanlar enerjiden ya da başka bir şeyden söz etmediler.Tarımsal girdiler olmasına rağmen ikinci ve üçüncüde gübreler bile vardı. planlar, gıda krizi paniği bu iki ülke çatıştığı için başladı ve vardı O kötüleşti ve savaş doruk noktasına ulaştı çok şükür Türkiye cumhurbaşkanımızın liderliğinde tutarlı ve yerinde bir politika izledi. Lider diplomasisi Türkiye tarafları masaya oturttu Birleşmiş Milletler’i de yanına aldı 22 Temmuz itibariyle İstanbul Mutabakatı ve İstanbul Anlaşması vardı İçinde bir merkez kurulmasına karar verildi Dün itibariyle 442 gemi Tahıl ve diğer gıda ürünleri yoluyla bu gemilerde Ukrayna’dan rünler getirildi.Daha sonra bunların yaklaşık yüzde 60’ı Avrupa’ya, yüzde 21,5’i Asya’ya ve 1 Yüzde 3’ü Afrika’ya, yüzde 5,5 ila 6’sı Orta Doğu’ya gidiyor. Ama sonra şunu söyledik. Bu koridorun açılmasıyla dünyayı teselli ettik ama bunların yüzde 60’ının Avrupa’ya gittiğini de yüksek sesle söyledik ve bunu Cumhurbaşkanımız dile getirdi.”

Bakan Kirichi, BM’nin en muhtaçlar listesindeki 48 ülkenin sadece yüzde 5,7 gibi düşük bir pay aldığını ve gitmediğini gördüklerini ifade etti” dedi. bizim şehrimizdir Tarıma dayalı sanayi ve diğer tarıma dayalı sanayilerin öncüsü Sayın Cumhurbaşkanımızın bu bedava buğdayın bu çerçevede tekrar un, bulgur ve makarnaya dönüştürülerek bu ülkelere verilmesini temenni ediyorum. G-20 zirvesinde bu takvim 19’unda sona erecek 31 Ekim’deki askıya alma süreci Sayın Cumhurbaşkanımızın çabalarıyla olumlu sonuç verdiği için uzatılıp uzatılmayacağı sorusu önemli. Koridor kaldığı yerden devam etti, 19’undan sonra ne olacak.. Biz bu bedava buğdayı un, bulgur ve makarnaya uygularken de bu görüşmeler gerçekleşecek ve “Söylemek isterim ki, Cumhurbaşkanı, bunun insani bir yaklaşım çerçevesinde gerçekleştirileceğini umuyor.”

Türkiye coğrafi bir avantaja sahip

Türkiye’nin Batı ile Doğu arasındaki uçurumu kapatan ülke olduğunu kaydeden Kirishi, “Fakat bunun ne anlama geldiğini ve nasıl köprülenmesi gerektiğini anlayamadık. Ama yapılan boru hatları, doğalgaz, petrol boru hatları. , bunlar ve ulaşım hatları yani devlet demiryolları demiryolu, havayolu, karayolları ve şimdi sevgili dostlarım bu savaştan dolayı jeopolitik bir avantajımız olmasına çok önem veriyorum.Edirne’nin bu anlamda jeopolitik bir avantajı var, sadece Türkiye gibi batıya açılan ilk şehir ve bir başka konu daha var, içinde bulunduğumuz konuşmalarda ortaya çıkan konu, bu hava geçişinin yanı sıra tabii ki Sayın Putin için doğalgaz meselesi. ., Bu savaşta Batı Ukrayna’nın yanında olduğu için ve buna da karşı olduğu için öfkeyle bu doğal gazın Trakya’ya dağıtılması gerektiğini söylemiş ve aslında Türkiye’den Yeni bir çizgi çekmiştir. hedefin doğrudan Trakya ile ilgili olması gerektiği söylendi.Trakya’dan tüm Avrupa’ya yayılması gerektiğini söyledi.Bu aslında Trakya’nın Edirne’ye göre jeopolitik üstünlüğünün güzel bir örneğiydi.Bu kulaklar o konuşmalara şahit oldu. Yaşadığınız Şehir Her bakımdan kıymetli bir şehirdir. . Topraklarının verimliliğinden, üreticilerinin verimliliğinden, çalışkanlığından, çalışkanlığından, teknoloji kullanımlarından bahsetmiyorum, onları zaten siz bilirsiniz. Ancak bu jeopolitik üstünlüğü doldurmak için Türkiye bu süreçten geçmiştir. Şimdi Trakya ve Edirne’de yaşıyor. Bunlar ülke için çok değerli şeyler. dikkat çekicidir”.

“Tarlanıza ekerim, ekerim, dönem biter”

Türkiye’nin nüfusunun her yıl bir milyon kişi oranında arttığını kaydeden Bakan Kirichi, “Türkiye’nin toprakları sınırsız, kimsenin dilediği gibi farklılık ekebileceği bir alan değil, böyle bir Türk toprağı yok. Latin Amerika’da bir ülke Nüfusumuz hızla artmaya devam ediyor.İktidara geldiğimizden bu yana 20 yılda nüfusumuz 20 milyon arttı Ve her yıl nüfus artışı şimdi bir milyon yavaşlıyor mu? Yavaşladı, bir başka deyişle, kimden bahsetti Bu biliyor ki, 31 yıl sonra 2053’e kadar sayımıza 20 milyon daha eklenecek. 85 milyon olan nüfusumuz 105 milyona çıkacak. Çocukluğumuzda tükettiğimiz sofra yoktu, o zaman masada olanı bugün bunlarla karşılaştırın, benzerlikler var mı? E-tipleri değişti, âdetler değişti, lüks arttı, toplum yurt dışında tüketilir hale geldi. Öte yandan, saltanatımız döneminde bile 15 milyon olan ülkemizi ziyaret eden turist sayısı en yüksek Edirne’dir. turistler için. Edirne bile bundan muzdarip. Eskiden 15 milyon olan turist sayısı bugün 50 milyona yükseldi. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın açıklaması aşağıdaki gibidir. En azından nüfusla bire bir. Gelen turist sayısı. Yani bugün 85 milyon turist almalıyız. Gelecekte 105 milyon insandan bahsedecek olursak, bu ülkeye 105 milyon turistin gelebileceğini hesaplamamız gerekiyor. Şimdi bu çalışmalar bitince o günü göreceğiz deme şansımız yok. Kendimizi buna her şekilde hazırlamalıyız. Nüfusumuz artıyorsa ülkeye gelen turist sayısında bir artış var ve ilerde bu artış devam ederse ihracat yapmak istiyorsak bir plan yapmamız gerekiyor. Bu noktadan hareketle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her türlü ciddi ve adil iradenin yürütüldüğü bir çalışma sürecine girmiş bulunmaktayız. Tarlanız var, istediğimi ekerim, bu dönem biter. Bu topraklarda toprak ortamına, iklim yapısına, sanayiye, sanayiye ve oradaki insanların bazı alışkanlıklarına bağlıyız çünkü bir ürün için yarattığınız makine parkını bir gecede bozamazsınız. Yeni bir makine parkı da oluşturamazsınız. Dolayısıyla böyle bir üretim planlamasını halktan izin almış bir ürünle ortaya koyacağız. Önceliğimiz un, yağ ve şeker. Un için elbette tahıllara ve elbette yağa, yağlı tohumlara ve şeker için şeker pancarına atıfta bulunuyoruz. Öte yandan, hayvansal ürünler nelerdir? Biz buna et, süt ve yumurta diyoruz. İnsanlar kolayca anlayabilsin diye. Et, süt, yumurta ve bunlar da bizim için önemli” dedi.

‘Sözleşme modelimiz temeldir’

Planlı üretimin başlayacağını ifade eden Kirishi, “Dijitalleşme bizim için çok önemli. Dijitalleşmenin tarım sektörümüzde daha geniş ölçekte kullanılmasını kesinlikle sağlayacağız. Bunun için gerekli adımları attık mı? Tüm çalışmaları yapmaya başladık. 1 Ekim itibariyle ÇKS e-Devlet üzerinden girişler.” 1 Ocak sonunda ‘Tarım cebimde’ diyerek uygulamayı telefonunuza indireceksiniz. arsa bu, bir ekran gelecek, bana bu tarladan ne kadar ekeceğini seç diyecek, ama bu yetiştirebileceğin Mahsuller. Bunların dışında, bunu söyleyecek, elbette zorlayacak bu da çok önemli.Bir diğer konu da planlı üretimin desteklenmesi aslında fason üretim şeker pancarında uygulanan bir model.Artık planlama olmazsa olmaz ise arz ve talep tarafı buluşuyor. ama bu yıl patatesin parasını ödeyeceğiz, hepimiz patates yükleyelim, bu yıl soğan pahalı, soğan alalım, böyle bir talebe izin vermeyeceğiz. o. Ancak şeker pancarında uygulananın ötesinde bir modelle ilgili çalışmalarımız artık tamamlandı. Şu anda Meclis’imizin onayına ve Meclis’imizin onayına sunacağız. Umarım kendileri de bunu en kısa zamanda en güzel şekilde kanun haline getirirler. Bu sözleşme modeli bizim için olmazsa olmaz” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın