medyauzmani.com
Arazi ve işyeri başvuruları bugün başlıyor! İşte şartlar… – Son haberler – Evden Para Kazanma

Arazi ve işyeri başvuruları bugün başlıyor! İşte şartlar… – Son haberler

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyası kapsamında konut başvuruları 14 Eylül’de başladı. Şimdi 1 milyon arazi ve 10 bin işyeri için başvurular başladı.

28 ilde 1 milyon altyapı ve 10 bin işyeri için başvurular öncelikle internet ve bankalar aracılığıyla yapılabilecek.

Kendi işini kurmak isteyenler için iş yeri başvuruları e-devlet üzerinden ve il merkezlerindeki Halk Bankası şubeleri ve bölgelerdeki Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılacaktır.

Vatandaşlar sadece Ziraat Bankası’ndan arsa başvurusunda bulunabilirler.

Başvuru için son gün 7 Kasım

Tahsis edilecek arsa, kentsel merkez alanlarından herhangi birinde bulunuyorsa, o ilçenin merkez alanlarından birinin sınırları içinde ve arsanın olması beklenen belediye sınırları içinde ikamet etmesi gerekir. diğer belediyelere tahsis edilmiştir.

Başvuru ücreti arsa için 500 TL, işyerleri için 2.000 TL olarak belirlendi. 7 Kasım’a kadar sürecek başvurular en az 18 yaşında olmalıdır.

Arazi satışı başvuru şartları:

• Türk vatandaşı olmak.

• 18 yaşından büyük olmalısınız.

• o belediye sınırları içinde ikamet etmek veya o ilçenin sakinlerine kayıtlı olmak (tahsis edilecek arazi, merkezi başkentin herhangi bir ilçesinde bulunuyorsa, herhangi bir merkez ilçe veya ilçe sınırları içinde ikamet etmek, diğer belediyelerde arazinin tahsis edileceği belediye sınırları içinde ikamet etmek veya mahallin sakinlerine tescil ettirilmek.)

• Aylık geliri 16.000 TL’den az ise.

• Arazi tahsis edilecek kişilerin, herhangi bir belediye sınırları içinde konut yapmaya uygun arsa veya herhangi bir yerde bir evin veya dairenin ayrı bir dairesine tekabül eden arsa payı (arsa esareti) bulunmamalıdır.

• Daha önce idaremiz tarafından iletilen taleplerden faydalanamadık.

• Başvuru ücreti olarak 500 TL yatırın.

(Noterden cayma sonucu asıl arsa ve arsaları teslim almayanlar ile arsa tahsisinden vazgeçip yedekler listesinde görünmeyenlere başvuru ücreti iade edilir. arazi tahsis edilenlerin ödediği başvuru harcı avans ödemesine dahil edilecektir.)

Mülkiyetten sonra tahsis süreci

1) Arazi tahsis bedelinin 1/10’u peşin, kalanı 9 yılda, isteğe bağlı olarak aylık veya yıllık eşit taksitler halinde ve faizsiz olarak ödenir.
taksit ödeme tarihi; Avans ödendikten sonra ödünç alma tarihi, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren bir yıldır. Taksitler 9 yılda 9 eşit taksitte yıllık taksitler halinde veya ilk ödeme yapıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere 108 ay boyunca aylık taksitler halinde ödenebilir. Ancak, sözleşme aşamasında yalnızca bir aylık veya yıllık sözleşme türü tercih edilecektir.

2- Arsanın kesin tahsisinden sonra pay sahibinin yükümlülüklerini yerine getirdiğine dair noter tasdikli taahhüt alınır.

3- Avans dekontu, noter tasdikli rehin vb. tüm belgeler teslim edildikten sonra banka sözleşmesi yapıldıktan sonra ipotek ve ipotek ile birlikte tapu devri yapılır.

4-a) ayrı tahsis edilmiş bölgelerde. Arsanın tahsis tarihinden itibaren (altyapı tamamlanmışsa) ilk yıl içinde konut inşaatına başlanması ve ikinci yılda temel kısmının tamamlanması gerekmektedir.

b) Başvuru sahipleri, imar planlarına göre toplu yapılaşmaya uygun taşınmaz (müstakil olmayan arazi tahsisi) için bankaya başvurduklarında, bu taşınmaz için diğer başvuru sahipleriyle birlikte başvurmuş sayılırlar. Çekilişten sonra, söz konusu taşınmazların hak sahiplerinin, tapu tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde (altyapısı tamamlanmış ise) ortak talebi ile diğer ortaklarıyla birlikte aynı arsa üzerinde konut yapmaya başlamaları ve önceden belirlenmiş bir plana göre, tüm bloklar için zemin kat kotu max 2 ve yıl içinde tamamlanmalıdır.

Devre mülk sahipleri, belirtilen inşaat koşullarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt ederler.
Bu şarta uymayanların tahsis edilen arazileri, herhangi bir tahsise gerek kalmaksızın bedel ödenmişse %10 oranında mahsup edilir ve kalan miktar iade edilerek iade edilir.

5- İlk Evim Land projesi kapsamında gerçekleştirilen tüm işlemler her türlü vergi, harç ve harçlardan muaftır.
Tapu devri sırasında devir sahibi döner sermaye ücretini öder.

6- Arsa için yapılan başvuru sayısının beklenen parsel sayısını aşması durumunda, noter tarafından öngörülen arsa sayısının %20 fazlası yedek kopyası ile hak sahibi belirlenir.

İmar planlarının onaylanması ve imar başvurusunun tamamlanması ve tescil edilmesinden sonra, belirtilen hak sahipleri arasında noter tasdikli bir çekiliş ile arsalar belirlenecektir.

Noter ücreti ve diğer ilanlar idaremiz www.toki.gov.tr ​​adresinde yayınlanacak olup başkaca herhangi bir duyuru, duyuru ve tebligat yapılmayacaktır.

7- İmar planı çalışmaları sonucunda arazilerin belirlenmesi ve altyapı işlerinin (elektrik, su, kanalizasyon) tamamlanmasının ardından inşaat aşamasına geçilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın