medyauzmani.com
Araştırma ve geliştirme harcamaları 55 milyar doları buldu – Evden Para Kazanma

Araştırma ve geliştirme harcamaları 55 milyar doları buldu

Halihazırda bu teknolojide yazılımdan bilişime, enerjiden savunma sanayine kadar birçok araştırma ve geliştirme projesinin yürütüldüğünü kaydeden Varank, “Burada teknolojik yeteneklerimizin geliştirilmesine önemli katkılar yapılıyor. Buradaki Lova İnovasyon Merkezi’nin aktarımı, aslında farklı ve gelişmiş bir boyuta katkı sağlıyor.”

Türkiye’de 2002 yılında iki teknopark bulunduğunu, bugün 59 ilde 81’i faal, 13’ü yapım aşamasında olmak üzere 94 teknoparkın bulunduğunu vurgulayan Varank, “Bugün itibariyle Türkiye’de kurulan 1.680 Ar-Ge projesi var. aynı firmalar.Merkez Tasarım.Bunlarda 80.000 Ar-Ge personeli, tıpkı teknik parklarda olduğu gibi çeşitli teknolojik geliştirme projeleri yürütüyor. ” Bakan Varank, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki gelişmelere de değindi:

30 kat arttı

Ülkemizde araştırma ve geliştirme harcamalarının parasal değeri 2002 yılından bu yana 30 kat artarak 55 milyar liraya ulaştı. Bu harcamaların milli gelire oranını 1000’de 5’ten ikiye katlayarak %1,09’a çıkarmayı başardık. Özellikle sunduğumuz teşvikler sayesinde Ar-Ge faaliyetlerinde özel sektörün payının giderek arttığını da gördük. 2002 yılında özel sektör Ar-Ge harcamalarının sadece yüzde 30’unu oluştururken, bugün bu harcamaların yüzde 65’ini özel sektör yapıyor.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın