medyauzmani.com
Altın tutanlar dikkat: Aceleleri yok! – son Haberler – Evden Para Kazanma

Altın tutanlar dikkat: Aceleleri yok! – son Haberler

Altın ve altın gramındaki ani değişim yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Haftaya sert bir düşüşle başlayan gram altın ise 990 liradan kapandı. 900 liranın altı mümkün mü yoksa yine bin liradan mı bahsedeceğiz? Detaylar burada…

Altın fiyatları en az üç haftaya ulaştı, düşüşün sebebi nedir?

Altın ve finans piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırım Türk, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Güçlü dolar ve yüksek faiz oranları nedeniyle yurt dışı altın piyasası baskı altında. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağı beklentisi var. Kasım ayında 75 baz puan

“Kruvaziyer tekrar geri dönecek”

ABD ve Londra’da epeyce kutu satışları görüyoruz. Asya ve Ortadoğu pazarlarında alımlar olduğunu görüyoruz. Jeopolitik gerilimlerin ve enflasyondaki kaçınılmaz artışın şu anda fiyatlanmadığını görüyoruz. Fiyatlandırması başladığında, aşağıdaki kurs tekrar geri dönecek.

1600 dolardan aşağı gitmeyeceğiz

Piyasadaki büyük kitlenin neden olduğu spekülatif hareketler de var. Kıymetli madenlerdeki işlemlerin de spekülatif olduğunu görüyoruz. Altın şu an en düşük seviyesinde görünüyor. Bir ons altın 1.600 dolardan çok az olmayacaktır. Çünkü dünyadaki altın madenlerinin maliyetinin 1300 dolar olduğu biliniyor. Yeni bir tesis kurmak isterseniz burada üreteceğiniz altının maliyeti 1600 dolar. 1600 dolardan çok daha düşük olmayacak, ancak geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz gibi, toparlanma 1700-1750 dolar ve ardından 1800-1850 dolar olabilir. Görünüşe göre bu, ABD faiz artırımlarının enflasyonu dizginlemede başarılı olamayacağı bir zaman.

Küresel enflasyon maliyet enflasyonundan kaynaklandığı için faiz oranlarındaki bir artışın enflasyonu aşağı çekmesi mümkün görünmemektedir. Dünya bir süre yüksek enflasyonla boğuşacak gibi görünüyor. Altın güvenli liman olarak öne çıkmalı.

“Fon satın almak altın fiyatlarının yükselmesine neden olabilir”

Doların diğer para birimlerine karşı yükseldiğini görüyoruz. Doların İngiliz sterlini ve İsviçre frangı gibi para birimleri karşısında yükseldiğini görüyoruz. Bu para birimleri zayıflamaya devam ederse, ülkelerden altın alımlarının fon olarak gelebileceğini ve fiyatı yükseltebileceğini düşünüyorum.

GRAM GOLD için 900 TL seviyeleri konuşuluyor. Mümkün mü?

Bunlar spekülatif hareketlerdir. Doların yörüngesi KKM nedeniyle durağan görünse de bir önceki hafta ile bir sonraki hafta arasında kur farkı görüyoruz. Çarpan etkisi ile doların yukarı yönlü bir seyir izlemesi ile önümüzdeki gün ve haftalarda altının düşmesinin önüne geçilecek. Bir gram altının bin pounddan az olduğunu düşünmüyorum.

Vatandaşların TL cinsinden birikimleri yerine altına yöneldiğini görüyoruz. Döviz almak istemiyorlar ya da dövizde sabit bir yol olduğu için KKM’de kalmayı düşünmüyorlar. Dolayısıyla orta ve uzun vadede artış beklentisi olduğu için altın alımlarının gündemde olduğunu görüyoruz. Bunun serbest piyasada fiziksel olarak hareket ettiğini görüyoruz.

Geçen yıl itibarıyla toplam 2,5 ton altın ithal edilirken, bu yıl Ağustos sonu itibarıyla 37,5 ton altın ithal edildi. Ayrıca rakam henüz açıklanmadı ancak Eylül ayında daha fazla altın ithalatı olacağını düşünüyoruz. Altına olan talebin kısmen yatırım amaçlı kısmen de ihracata yönelik üretim için kullanıldığını da biliyoruz.

ABD Comex ve London Metal Exchange (LME) ağırlıklı olarak altın satarken, Çin, Hindistan ve Türkiye’de alımların devam ettiğini görüyoruz. Çin’de 12 ayda 996 ton altın alındığı biliniyor. Hindistan’ın 970 ton olduğu bildiriliyor. Bu yüzdeler Çin’de yüzde 30 artarken, Hindistan’da yüzde 24’lük bir fazla var.

Altın alıcılarına tavsiyeniz nedir?

Özellikle politika faizi düşürüldüğü için likiditede bir artış olduğunu görüyoruz ve bu likiditenin orta ve uzun vadede altını enflasyondan korumak için satın almasına inananlar için daha uygun olduğunu söylüyorum.

Daha yüksek alım yapan yatırımcıların şu anda acelesi olmadığını, dip düştüğünde alım yapma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Vatandaşlar paralarının değerini korumak için böyle bir yöntemi tercih ettiler.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın