medyauzmani.com
6 bin 330 euro tutarındaki ilacın bedelini SGK ödeyecek. – Evden Para Kazanma

6 bin 330 euro tutarındaki ilacın bedelini SGK ödeyecek.

6 bin 330 euro tutarındaki ilacın bedelini SGK ödeyecek.

İzmir’de kanser hastası YK (38)’nin SGK tarafından ödenmeyen 6 bin 330 euro (yaklaşık 122 bin TL) değerindeki taşınmazla ilgili olarak 12’nci İş Mahkemesi’nde açtığı davada, “Önleme Kararı” başvurusu reddedildi .

İstinaf üzerine dava dosyasının açıldığı İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi, dava sonuçlanana kadar SGK’nın uyuşturucu parasını ödemesine, hayati, maddi ve manevi ciddi tehlike oluşturduğunu değerlendirerek karar verdi. YK Güvenlik. YK’nın avukatlarından Kübra El Emal, Yargıtay’ın kararının emsal teşkil ettiğini söyledi.

İzmir’de yaşayan ve eşinin tekstil atölyesinde çalışan YK’ye Mart 2020’de Ece Üniversitesi Hastanesi’nde meme kanserinin bir türü olan ‘areola malignitesi’ teşhisi kondu. YK’nin memeleri 5 Mart’ta ameliyatla alındı. Doktorlar, yakın zamanda nüks eden YK’ye, etkin maddesi “olaparib” olan “Lynparza” adlı ilacı 6 aydan 1 yıla kadar, kutusu 6 bin € 330 olan ilacı kullanması gerektiğini söylediler. YK, ilaç bedelinin iadesi için avukatları Ahmed Deha ve Kübra Handy Emil aracılığıyla 29 Eylül’de SGK’ya başvurdu. Ancak 4 Ekim’de gelen yanıtta SGK, söz konusu ilacı kapsamayacağını bildirdi.

İlk mahkeme reddetti

YK, avukatı aracılığıyla, ilacın SGK tarafından karşılanması için “ihtiyati tedbir” talebiyle İzmir 12. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, 6 Ekim’de verdiği kararda Y.K.’nin başvurusunu reddetti. geçici bir emir vermek. Kararda, vatandaşların sağlık haklarının ve sosyal güvenliğinin anayasa ile güvence altına alındığı ve devletin bu alanlarda görevleri olduğu hatırlatılmasına rağmen, devletin öncelikleri dikkate alarak mali kaynaklarının yeterliliği ölçüsünde bu görevlerini yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

Yargıtay “aşırı tedbir” kararı verdi.

YK, avukatı aracılığıyla kararı temyiz etti. Dosya Yargıtay’a gitti. Dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ruhsat dışı kullanım izni kararı olduğunu belirterek, hayati veya maddi ve manevi açıdan ciddi tehlike bulunduğunu değerlendirdi. Davacı YK’nin güvenliği, tedbir amaçlıdır.’ 24 Ekim’de yayınlanan kararda da söz konusu ilacın kullanılmasının gerekliliğini ispatlamak için yaklaşık gerekçelendirme koşullarının sağlandığı teyit edildi.

“Diğer hastalara umut ışığı olmayı umuyoruz”

YK’nin avukatı Kübra Hande İmal, Yargıtay’ın kararının emsal teşkil ettiğini belirterek, “İlaç giderlerinin kurum tarafından karşılanması için açtığımız bu davanın olumlu sonuçlanmasını temenni ediyoruz, mücadele eden herkes ve aynı hasta bu ilacı ücretsiz alabilecek.”

YK’nin avukatı Ahmed Daha Amal, müvekkilinin geçirdiği tüm kemoterapi ve ameliyatlara rağmen olumlu sonuç almaması nedeniyle tedavide ilgili ilacın kullanılmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Umarız bu karar, hasta gibi benzer tedavi gören diğer hastalar için bir umut ışığı olur.” (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın