medyauzmani.com
20 milyar paket depozito ile aktarılacak – son haberler – Evden Para Kazanma

20 milyar paket depozito ile aktarılacak – son haberler

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çorum, İzmit’te Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Kocaeli Sıfır Atık Festivali”ne katıldı. Törende müzikli bir gösteri, moda tasarımcısı Dilek Hanif’in “Sıfır Atık” ve “Sürdürülebilir Moda” adlı belgesel filmi gerçekleştirildi. Törende konuşan Bakan Çorum, plastiğin sessizce toprağı zehirlediğini, ‘sıfır atık ambalajın’ şehirlere panzehir olacağını ve Türkiye’nin ‘sıfır atık hareketi’ ile geri kazanım oranını yüzde 27,2’ye çıkardığını söyledi.

Çevrimiçi takip sistemi

Bakan Çorum, şirketin mevduat yönetim sistemine geçişle birlikte 20 milyar kutu cam, plastik ve alüminyumu geri dönüştürmeyi hedeflediğini söyledi:

“Türkiye’yi sıfır atık, iklime dayanıklı, sürdürülebilir bir ülke haline getirecek, çevreyi ve insanı merkeze alacak, medeniyetimizi yaşatacak şehirler için “Döngüsel Ekonomi Stratejimizi ve Eylem Planımızı” hazırlıyoruz. Türkiye Çevre Kurumu aracılığıyla tüm Türkiye’de mevduat yönetim sistemi.Bu sisteme geçişle birlikte başta cam, plastik ve alüminyum olmak üzere 20 milyar paketin geri dönüşümünü hedefliyoruz.Online “Mevduat Bilgi Yönetim Sistemi”ni tamamlamak üzereyiz. Tüm vatandaşlarımızın bu süreçleri şeffaf bir şekilde izleyebileceği ve takip edebileceği bir platformdur.Pilot çalışmalarını başarıyla tamamladığımız mevduat geri kazanım sistemini 2023 yılından itibaren kademeli olarak tüm Türkiye’de milletimizin yararına sunacağız.2023 yılı sonuna kadar, En az iki bin mevduat iade makinesi ve 5 bin manuel tahsilat noktası ile birlikte tüm il ve ilçelerimizde toplam 7 bin mevduat iade noktası ile vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 37 bin ton sera gazı emisyonunu azaltacak, 1,3 milyar kWh enerji ve 3,6 milyon varil petrol tasarrufu sağlayacak yağ için. 20 yıl içinde ekonomimize 100 milyar fayda ve 20.000 vatandaşa yeni istihdam sağlayacağız” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın